img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Campioana României se impune la Turda
Cristian-Adomnicai-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 33
Echipa de handbal masculin, Potaissa Turda, a pierdut în această seară, scor 31-36 (19-15), în fața campioanei României, Dinamo București, după două reprize total opuse.

Prima repriză a început perfect pentru formația antrenată de Horațiu Gal, care s-a distanțat la șase goluri (7-1 min 5), pe fondul unei apărari extrem de agresive, dinamoviștii fiind luați om la om. Chiar dacă s-au apropiat la doar trei goluri, după reușita lui Capotă (8-5 min 10), turdenii au reușit să se distanțeze pentru a doua oară la șase goluri (16-10 min 22). Până la pauză dinamoviștii au mai redus din diferență, astfel la cabine s-a intrat cu scorul de 19-15. Pe parcursul primei reprize, Potaissa l-a pierdut și pe Răzvan Pavel, care a ieșit de pe teren accidentat.

Partea a doua a partidei a fost aproape perfectă pentru formația lui Eliodor Voica. În minutul 37 dinamoviștii au reușit să egaleze la 22 și să treacă în avantaj. De altfel, între minutele 34 și 44, Potaissa Turda nu a reușit să marcheze niciun gol, Irimuș blocând aruncările turdenilor. Dinamo a reușit să se distanțeze și la șase goluri pe final, lotul mult mai numeros și echilibrat valoric spunându-și cuvântul. S-a terminat 31-36, o victorie per ansamblu meritată pentru Dinamo, Potaissa așteptând acum partida cu CSM Focșani de miercurea viitoare.

La finalul meciului, antrenorul dinamoviștilor, Eliodor Voica, a declarat: „Am făcut un meci foarte bun. Ne așteptam să găsim la Turda o echipă extrem de ambițioasă. Știm cu toții ce greu să câștigă aici. Felicit echipa turdeană și publicul turdean care de fiecare dată face o atmosferă incendiară. De asemenea, îmi felicit echipa, pentru spiritul de luptă de care au dat dovadă.”

De partea cealaltă, Horațiu Gal, ne-a declarat: „Au fost două reprize diametral opuse. În prima repriză, din păcate, l-am pierdut și pe Răzvan Pavel. Băieții și-au dorit mult, însă banca și-a spus cuvântul. Sper ca Dinamo să reușească să intre în grupele Ligii Campionilor. Au două echipe de aceeași valoare.” Acesta a fost completat de Ionuț Rotaru: „Mă bucur că am oferit un spectacol frumos. Campionatul e lung, mai sunt multe meciuri de jucat. Ăsta e sportul, mergem înainte, ne pregătim și așteptăm partida de la Focșani.”

Potaissa Turda – Dinamo București 31-36 (19-15)

Potaissa Turda:
Rotaru (7 goluri), Thalmaier (4), Iancu (4), Ștef (3), Pavel (3), Adomnicăi (3), Cântec (3), Lazăr (2), Amihăesi (2).

Dinamo București: Asoltanei (8 goluri), S. Esteki (7), Șandru (5), Mironescu (3), Vrankovic (3), Moushavi (2), Criciotoiu (2), Capotă (2), Savenco (1), Ragot (1), A.Esteki (1), Mocanu (1).