img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17
logo-primaria-turda

Meniu

Jucatori

Campioana ultimilor ani a tremurat la Turda, pe final de meci!
tnclaudiu-dediu-action-minaur-foto-mircearoscaDerby-ul Ligii Naţionale de handbal masculin s-a disputat duminică seara, la Turda, într-o sală arhiplină, care şi-a încurajat frenetic favoriţii. Revelaţia acestui sezon, cum o numesc mulţi pe Potaissa Turda, a pierdut la limită, 25-26, la capătul unui joc controlat de constanţeni cam trei sferturi din timp.

Confruntarea aprigă s-a anunţat încă din debut, după ce timp de 3 minute şi 22 de secunde  nici una dintre formaţii nu a reuşit să deschidă scorul, asta şi datorită unui debut fenomenal al portarului Levi Szabo. Apoi, însă, constănţenii şi-au impus jocul, mergând la 1-4 ('8), 2-7 ('13) sau 9-15 ('26), încercând să demonstreze că jocul de la Turda nu poate avea decât o singură învingătoare. Asta şi datorită faptului că victoria îi apropia pe constănţeni de câştigarea unui nou titlu în proporţie de peste 80%.

Ce-i drept, în prima repriză am consemnat şi o stare de nervozitate în tabăra turdeană, datorată manierei de arbitraj a cuplului Din - Dinu, care au înclinat balanţa în favoarea constănţenilor ori de câte ori au avut ocazia.

În repriza secundă, constănţenii şi-au continuat jocul de metronom până în minutul 44, când tabela electronică din sala Bariţiu arăta scorul de 15-24. Din acel moment, s-a produs mirajul handbalistic, care a dat aripi formaţiei gazdă, impulsionată de un public în delir, iar elevii lui Horaţiu Gal au recuperat, punct cu punct, după ce au înscris de 7 ori consecutiv, fără să primească gol, în intervalul minutelor 45-54, având în faţă campioana naţională a României din ultimii ani!

În ultimele 5 minute s-a jucat pe viaţă şi pe moarte, de o parte fiind o echipă care a luptat şi a crezut până în ultima clipă că poate produce surpriza, iar de partea cealaltă campioana ultimelor ediţii de campionat, surprinsă parcă de vigoarea cu care o echipă nou apărută pe harta handbalistică a primului eşalon, o obligă să recurgă la tot arsenalul din dotare, pentru a menţine o minimă diferenţă care să-i asigure victoria izbăvitoare.

Din minutul 56, la 23-26, Turda înscrie două goluri, prin acelaşi Claudiu Dediu şi are 15 secunde pentru a egala! Sala e în picioare, vacarmul e impresionant, numai că turdenii nu reuşesc să îngenungheze campioana, pierzând în cele din urmă al treilea joc la 1 gol diferenţă, din cele 4 înfrângeri contabilizate până acum.

Potaissa:

Portari: Szabo Levente, Medrea Cornel

Jucători: Dediu Claudiu (7), Iacob Sandu (5), Lazăr Radu (4), Marian Raul (3), Pavel Răzvan (3), Munea David (2),  Ştef Ionuţ (1), Câmpan Flavius, Savic Nenad.

Antrenor: Horaţiu Gal.

HCM Constanţa:

Portari: Stănescu, Popescu

Jucători: Dragicevici (6), Csepreghi (6), Sadoveac (3), Buricea (3), Criciotoiu (3), Val (2), Toma (1), Cutura (1), Angelovski (1), Adzic, Sabău.

Antrenor: Zvonko Sundovski

Rezultatele complete ale rundei sunt următoarele: CSU Suceava-HC Odorhei 35-24, Ştiinţa Bacău-Poli Timişoara 28-19, CSM Ploieşti-Dinamo Bucureşti 24-25, Energia Pandurii Tg. Jiu-"U" Transilvania Cluj 30-23 şi CS Caraş Severin-CSM Bucureşti 44-22.