img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

CS Caraş Severin s-a impus la limită în faţa celor de la Potaissa

tnpotaissaturda-panduriitgjiufotomircearosca05dediu

În ultima reprezentaţie pe teren propriu din sezonul 2011–2012, turdenii de la Potaisaa nu au reuşit să-şi ia revanşa în faţa elevilor lui Aihan Omer, care în partida tur s-au impus cu scorul de 29–24.

Reşiţenii au început destul de bine jocul, reuşind să conducă pe tabelă la 2–3 goluri diferenţă până în minutul 10, când gazdele au reuşit să restabilească egalitatea (6-6). Până în minutul 23, echipele au mers capa la cap, alternând la conducerea partidei, dar nu mai mult de un gol. După minutul amintit, reşiţenii au trecut în avantaj, încheind prima parte cu un avans de trei goluri (13-16).

Partea secundă a jocului a fost ceva mai echilibrată, dar tot echipa oaspete a condus pe tabelă până în minutul 44, când elevii lui Horaţiu Gal au reuşit din nou să restabilească egalitatea (21- 21). Ultima egalitate dintre cele două formaţii s-a consemnat în minutul 57, când tabela arăta (26-26). Finalul partidei a aparţinut echipei de pe valea Bârzavei, care a reuşit să se impună la limită 26–27.

Turdenii ar fi putut spera la mai mult în acest ultim joc în faţa propriilor suporteri, dacă nu ar fi făcut prea multe greşeli neforţate (greşeli de prindere a mingii, greşeli de pasare, ratări pe contraatac şi din poziţional).

După un sezon în care prea puţini au crezut în şansa turdenilor de a  rămâne „la masa bogaţilor” din Liga Naţională de handbal masculin, echipa lui Horaţiu Gal, chiar dacă a suferit câteva înfrângeri pe teren propriu, a reuşit o clasare destul de bună la prima participare în elita handbalului românesc.

Chiar dacă în ultima etapă va evolua în deplasare la Odorhei, matematic turdenii şi-au asigurat participarea în Cupa României, care se va disputa în perioada 22–24 mai în Polivalenta „Lascăr Pană” din Baia Mare.

Potaissa:

Levente Szabo 8 intervenţii, Vasile Viman 1 intervenţie

Yan Vizhboskyy (5 goluri), Claudiu Dediu (5), Flavius Câmpan , Devid Munea (câte 4),  Raul Marian (3), Lucian Ignat, Răzvan Pavel (câte 2), Ionuţ Ştef (1)

Au mai evoluat: Mircea Alisie, Dan Vasiloiu, Cristian Suciu.

A lipsit Nenad Savic, nerefăcut în urma accidentări mai vechi.

Eliminări: Yan Vizhboskyy, Raul Marian

Aruncări de la 7 metri: 4 acordate / 3 transformate

CS Caraş Severin:

Cristian  Ionescu 2 intervenţii, Cristian Antonaru 6 intervenţii

Adrian Petrea (7 goluri), Ilie Vaidasigan (4), Adrian Tucanu, Florin Ciuciula, Mihai Rohozneanu (câte 3), Sebastian Pârvan, Tudor Marta (câte 2), Denis Grigoraş, Marius

Grozăvescu, florin Ciubotariu (câte 1)

Eliminări: Sebastian Pârvan, Tudor Marta

Descalificat: Sebastian Pârvan

Arbitri: Bogdan Stark şi Romeo Ştefan

INEDIT

La acest meci a fost prezent şi celebrul baschetbalist Ghioţă Mureşan, care a venit în tribuna oficială a sălii "Bariţiu", pentru a-i susţine pe handbaliştii turdeni, după ce a fost la o emisiunbe la One TV Turda.

De asemenea, în tribună a fost prezent şi antrenorul principal şi secundul echipei de fotbal Unirea Floreşti/FCM Turda, George Ciorceri, respectiv Marcel Rusu.

Dacă vrei să vezi Galeria FOTO de la acest meci, dă click AICI!