img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Cupa Challenge: Potaissa Turda s-a calificat în sferturile de finală
handbal-turda-satu-mare-action-foto-ro-1
Potaissa Turda a reușit să se califice în sferturile de finală ale Cupei Challenge, cu scorul general de 59-56, chiar dacă a pierdut partida retur, contra celor de la Handball Esch, scor 28-29.

Partida a început foarte bine pentru formația turdeană, care s-a distanțat la cinci goluri încă din primele 15 minute (9-4 min 14). Atacul a mers foarte bine pentru formația turdeană, în special pe partea stângă, unde Răzvan Pavel și Radu Lazăr au marcat patru goluri. La pauză s-a înregistrat și cea mai mare diferență de scor, de șase goluri, 16-10.

Partea a doua a fost mult mai bună pentru formația oaspete, care a forțat și încetul cu încetul s-a apropiat de Potaissa. Chiar dacă turdenii aveau un avans de cinci goluri (24-19 min 44), ultimele 15 minute au aparținut oaspeților. Aceștia au reușit să egaleze în min 53 (25-25) și chiar să treacă la conducere un minut mai târziu. În ultimele cinci minute Potaissa a reușit să mai înscrie de trei ori, astfel încât, calificarea nu a fost pusă în pericol.

S-a terminat 28-29 și Potaissa Turda s-a calificat în „sferturi” datorită victoriei din tur, din deplasare, scor 27-31.

La finalul partidei, antrenorul Potaissei, Horațiu Gal, a declarat: „Am încercat astăzi să dau mai mult credit tinerilor jucători și pot să spun că m-au cam dezamăgit. Probabil că dacă păstram prima garnitură aveam un avantaj confortabil. Se pare că mai avem mult de muncă. Este bine că ne-am calificat mai departe, e bine că această dublă confruntare s-a terminat fără accidentări și deja ne gândim la meciul cu CSM București, unde sperăm să îl avem și pe Gică Cîntec și să încercăm să aducem punctele acasă.”

Jucătorul Turzii, Radu Lazăr, a declarat: „Este bine că ne-am calificat mai departe în cupele europene, sperăm să ne recuperăm cât mai rapid pentru următorul meci, deoarece ne tot impuținăm, așteptăm să își revină și cei accidentați. Să vedem cu cine o să jucăm în turul următor și să luăm fiecare dublă, rând pe rând.”

De partea cealaltă, extrema de la Handball Esch, Tom Krier, a declarat: „Suntem siguri că am pierdut calificarea săptămâna trecută, era greu să venim la Turda și să câștigăm la cinci goluri. Am vrut să venim aici să câștigăm meciul. Am jucat contra unei echipe extrem de bune și a fost dificil pentru noi. Noi suntem un club mic în Luxemburg și nu multă lume știe de noi, dar în 2013 am jucat finala Cupei Challenge. Sper ca Turda să aibă o tragere la sorți bună. Sunt deja în sferturi, mai sunt doar două runde până la finală, Turda are o echipă foarte bună, cu jucători buni pe partea fizică, suporteri foarte înfocați. Oamenii trăiesc aici handbalul, vin la sală pentru echipă și ăsta e un mare avantaj. Cred că la Turda îi va fi greu oricărei echipe să câștige.”

Potaissa Turda – Handball Esch 28-29 (16-10)

Potaissa Turda: Amihăesi (5 goluri), Thalmaier (5), Pavel (5), Lazăr (4), Ignat (4), Zacaciurin (3), Iancu (1), Huta (1).

Handball Esch: Pulli (6 goluri), Vasilakis (6), Krier (5), Muller (4), Tomasini (3), Kohn (2), Kohl (1), Scholten (1), Bock (1).

Arbitrii: Ruud Geraets și Paul Geraets (Olanda)

Delegat EHF: Sotiris Constantinou (Cipru)

TurdaNews a transmis LIVE VIDEO partida de handbal duin Cupa Challenge, pe canalul propriu de YouTube (https://www.youtube.com/c/turdanews/live). Numărul maxim de persoane care vizionau partida a fost de 237, iar redările au ajuns la 1159.

Credit FOTO: MirceaRosca.com