img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Jucatori

Dinamo se plânge de arbitraj,
Potaissa e lider: "Le-am fost superiori"
tn-AHC-Potaissa-Turda-HCM-Minaur-Baia-Mare-suporteri-bucurie1

HC Potaissa Turda a urcat în poziţia de lider al Ligii Naţionale masculine la handbal după ce a învins vineri pe Dinamo, scor 30-27, în sala din Şoseaua Ştefan cel Mare. Dinamo a condus la pauză cu 15-14, dar echipa oaspete s-a desprins în ultimele 10 minute graţie evoluţiei portarului Ludovic Varo şi a "centrului" Cristian Bursuc (6 goluri marcate).

La final, nervii dinamoviştilor au cedat, antrenorii echipei gazdă având ceva de împărţit cu pricipalul celor din Truda, Horaţiu Gal. "Cum să nu fim supăraţi după maniera de arbitraj din repriza a doua? Timp de două săptămâni am rugat federaţia să nu ne fie dată brigada formată din Călina şi Belean. Uitaţi-vă de câte ori au oficiat la meciurile celor din Turda în acest sezon. Ni s-a dat tocmai această brigadă de parcă ar fi vrut să ne sfideze. Suntem supăraţi şi din cauza greşelilor făcute de jucătorii noştri, dar probabil că deranjăm că suntem sus", a declarat pentru ProSport, reprezentantul secţiei de la Dinamo, Ovidiu Semen. Şandru (8 goluri), Băluţ (4) şi Mocanu (4) au fost principalii marcatori ai echipei Dinamo.

"Am câştigat la nivelul băncii tehnice"

Preşedintele clubului Potaissa Turda, Flaviu Sâsâeac, n-a dorit să intre în polemici vizavi de arbitraj şi a ţinut să precizeze doar atât: "arbitrajul nu ne-a fost favorabil, iar înregistrarea video a meciului o poate dovedi". În ce priveşte meciul în sine, Sâsâeac a declarat: "Ne aşteptam la un meci greu, pe terenul unei echipe unde nu luase nimeni puncte. Acest meci l-am câştigat la nivelul băncii tehnice, pentru că antrenorii noştri au simţit mai bine momentele decisive. Eu cred că nu poate fi pusă în discuţie victoria noastră, am fost superiori ca forţă de joc, ca maturitate şi unitate ale grupului. Nu obişnuiesc să remarc un singur jucător, dar vreau să scot în evidenţă evoluţia lui Cristian Bursuc. Până să vină la noi a jucat numai la Suceava şi a avut nevoie de o perioadă de adaptare. A înscris şase goluri din poziţia de centru, ceea ce înseamnă foarte mult. În ce priveşte portarii, am ales bine în vară. Avem doi portari cu stiluri diferite. Dacă unul nu prinde o zi bună intră celălalt, iar pentru adversari e greu să se adapteze la noul stil".

În ce priveşte poziţia de lider a echipei sale, Flaviu Sâsâeac cântăreşte momentul cu mult echilibru."Este o poziţie onorantă, dar am spus mereu că HCM Constanţa e cu un nivel peste toate echipele din campionat. În ce priveşte celelalte combatante, le facem faţă indiferent de nume". Dediu (6), Bursuc (6) şi Adomnicăi (6) au fost principalii marcatori ai Potaissei.

Potaissa Turda a acumulat 32 de puncte după 12 etape. HCM Constanţa (29 puncte) are însă un joc mai puţin. Campioana joacă duminică la Târgu Jiu, de la ora 13:30. Dinamo e pe locul 4, cu 23 de puncte.

Credit FOTO: MirceaRosca.com