img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17
logo-primaria-turda

Meniu

Jucatori

După etapa 9, Potaissa se menţine pe locul 6

tnHoratiu-Gal-antrenor-Potaissa-TurdaDupă cum arată rezultatele înregistrate în cea de-a IX-a, etapă a sezonului de toamnă în liga naţională de handbal masculin, surprize de proporţii nu au fost. În preambulul etapei, campioana HCM Constanţa s-a impus la 5 goluri pe teren propriu în faţa celor de la Călăraşi, după ce la pauză scorul a fost egal (18-18).

Surprinde totuşi remiza scoasă de CS Caraş Severin, o echipă mult mai bine cotată, în faţa noii promovate CSM Ploieşti, după ce la finalul primei părţi, oaspeţii au avut avantaj de un gol pe tabelă (14-15).

Băcăuanii de la ştiinţa au avut o misiune destul de uşoară în faţa bucureştenilor de la CSM. Avantajul gazdelor a fost de 9 goluri la finalul primei părţi, diferenţă care s-a păstrat până la sfârşitul partidei. O altă mini surpriză s-a înregistrat la Târgu Jiu, unde echipa locală a obţinut o victorie la numai două goluri în faţa lanternei roşii Steaua Bucureşti. După prima parte când scorul a fost egal (21-21), bucureştenii au sperat la mai mult, dar au rămas doar cu speranţa.

Pe malul Begăi, studenţii timişoreni s-au impus în faţa omologilor din Suceava, având la pauză un avantaj de 5 goluri (13-8), avantaj care la finalul celor 60 de minute a crescut la 6 goluri (27-21). Vicecampioana HC Odorhei a reuşit să se impună în disputa de la Satu Mare cu CSM-ul. Avantajul luat de echipa din Odorhei încă de la pauză (11-18), nu a lăsat nici o speranţă celor din Satu Mare, aşa că finalul jocului a găsit echipa din Odorhei cu un avantaj liniştitor de 8 goluri (27-35).

tnRazvan-Ifrim-Potaissa-Turda

Cel mai disputat şi mai echilibrat joc al etapei a IX-a, a fost cel dintre Universitatea Transilvania Cluj şi Potaissa Turda, numai că echilibrul l-a făcut brigada de arbitri. Studenţii clujeni, aveau nevoie de victorie, precum ,,bolnavul,, de oxigen, datorită celor 3 puncte acumulate înaintea acestei etape. Turdenii, chiar dacă au luptat împotriva mai multor factori decizionali, au dat dovadă de caracter, dorind să demonstreze că nu întâmplător au promovat la ,,masa bogaţilor,, din liga naţională. Nota bene pentru modul în care suporterii turdeni şi-au susţinut echipa, atât pe teren propriu cât şi în jocurile disputate în deplasare.

Liviu Jurcă, antrenor Cluj:,,Cele două echipe au fost mereu acolo la unu-două goluri diferenţă, şi au alternat la conducere pe tabela de scor. Aveam nevoie de această victorie, în principal pentru nevoia de puncte dar şi pentru moralul jucătorilor. Băieţii s-au dăruit extraordinar şi au obţinut cele două puncte. Însă  mai este mult de muncă şi de multă dăruire. Asta le-am spus după meci, dacă vor continua să aibă aceeaşi dorinţă şi dăruire vom avea rezultate pozitive.”

Bondar Alin, jucător Universitatea:,,A fost un meci foarte disputat, cu două echipe motivate, noi din lipsa de puncte iar ei probabil că au tratat meciul ca şi un derby local. Cred că am reuşit să facem diferenţa în apărare si cu o mai mare concentrare in atac.”

Horaţiu Gal, antrenor Potaissa:,,Probabil că cei de la Universitatea şi-au dorit mai mult victoria şi au şi reuşit să o obţină. Noi am făcut destul de multe greşeli neforţate plus ratări din situaţii de unu la unu cu portarul, cred că aici s-a făcut diferenţa. Ne pregătim pentru meciul următor de la CSM Bucureşti, în care sperăm să facem mai puţine greşeli si, de asemenea, sperăm să putem câştiga.”

Flaviu Sâsâeac, preşedinte Turda: ,,A fost un spectacol handbalistic frumos, cu două galerii frumoase, deznodâmntul partidei a fost unul incert, si soarta partidei a fost pe muchie de cuţit. Putea câştiga oricine, s-a întâmplat să fie Clujul, felicitări lor. Am avut parte de un arbitraj la un nivel european de Champions League, a câştigat cea mai bună echipă şi felicitări celor doi arbitri.”