img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Euro Zonalul RO 6 si-a stabilit semifinalistele

tn03-juniori-5-potaissa-turda

Potaissa Turda, ,,U,, Transilvania, AH Minaur Baia Mare și Extrem Baia Mare sunt calificate la turneul semifinal. În cea de-a doua zi a Euro Zonalului RO 6, disputat în zilele de joi 2 și vineri 3 mai la Turda, în organizarea clubului ACS Potaissa, conform rezultatelor înregistrate s-a stabilit echipele care vor reprezenta zona la turneul semifinal, programat să se desfîâșoare în perioada 17 – 19 mai 2013.

ACS Potaissa Turda – LPS Cluj   30 – 11 (15-4)
Echipa turdeană a deschis ,,balul,, zilei de vinery, în compania celor de la LPS Cluj, echipă sub nici o formă nu putea pune problem echipei pregătite de Aurel Oroian. Gazdele turneului au plecat din start favorite în acest joc, pe care l-au controlat de la un capăt la altul. Turdenii au înscris număr de goluri egale în fiecare repriză (câte 15), pe când clujenii în prima parte au punctat numai de 4 ori, iar în partea secundă de 7 ori. În acest joc, aurel Oroian, a folosit mau mult jucătorii care în celelalte partied au evoluat mai puțin.
Potaissa Turda: Alex Sărmășan, Daniel Pălăcean – portari
Rareș Popa, Paul Roman (câte 5 goluri), Tamas Kiss, Tudor Bugnar (câte 4), Alex Ghivil, Daniel Pop (câte 3), Robert Schlanger, Tudor Rus (câte 2), Andrei Isac, Sergiu Suciu, (câte 1)
LPS: Darius Ciorea, Dănuț Boca – portari
Raul Pop (5 goluri), răzvan Boldi (4), Ciprian Macrinici, David Kovacs (câte1)

AH Minaur Baia Mare – CS Dinamic Marghita  32 – 1 (14-1)
Mult mai experimentata și mai omogenă echipă ca celor de la Academia de Handbal Minaur, au avut o misiune extreme de ușoară în fața, unei echipe din Marghita, care face handball de câteva luni de zile. Elevii cuplului Maria și Victor Pașca Pop, au exersat foarte multe scheme de joc în această partidă, care unele le-au ieșit, iar altele mai puțin. Echipa din Marghita, după cum vă spuneam formează un grup de numai câteva luni de zile, așa că are scuze pentru scorul înregistrat pe tabelă la finalul jocului. Mai mult decât atât, profesorul Bogdan Ivanciu, în ultumele 7-8 minute, a trimis în teren jucători născuți în 2003 și 2004, cu 3 și 4 ani mai mici decât cei de la Minaur.
Minaur:  Erik Derzsi, Vlad Benciu – portari
Mihai Dobra (7 goluri), Paul Petruț, Mark Adorean (câte 4), Alex Armaș, Alex Oșan, Rareș Cozma (câte 3), Alex Lenghel, Andrei Moisin (câte 2 ), Cristian Ciceu, Adelin Crainic, Rareș fillip (câte 1)
Dinamic: Ștefan Bandi, Andrei Manciu – portari
Cristian Ortan (1 gol)

HC 2003 Aleșd  – ADEP Satu  Mare   19 – 13 (12-9)
Jocul dintre cele două echipe a fost destul de echilibrat în prima parte și o dominare a celor din Aleș în partea secundă. În prima repriză bihorenii au condus cu unu sau două goluri, avantaj consemnat și la finalul primelor 20 de minute de joc. În partea secundă, elevii profesorului Levente Hosz și-au concretizat superioritate și pe tabela de marcaj, prin avantajul de 6 goluri avut la finalul partidei.
HC Aleșd:  Kajanto Balint, Răzvan Madar – portari
Istvan Pataki (6 goluri), Costel Lazea (5), Pal Koteles (4), Dan Marușca (3), Adrian Dan (1)
ADEP:  Claudiu Băieșu – portar
 Lucian Criste (11 goluri), Cosmin Stretea, Beniamin Zvenyak (câte 1)

“U”Transilvania Cluj – CS Extrem Baia Mare    29 – 16 (15-9)
În ultimul joc din faza grupelor ,,U,, Transilvania, a avut în față un adversary în fața căruia a reușit să se impună destul de ușor, având la pauză un avantaj de 6 goluri (15-9). În partea secundă a jocului avantajul clujenilor a crescut considerabil, având la finalul celor 40 de minute de joc efectiv un avantaj de 13 goluri. Clujenii lui Mircea Pârv și Mihai Tritean, au tras tare în acest joc pentru a evita întâlnirea pentru clasamentul final cu echipa celor de la AH Minaur Baia Mare, crezând că echipa turdeană este una mai accesibilă.
,,U,, : Andrei Ardelean, Bogdan Șoș - portari
Mihai Bogdan (12 goluri), Norbert Deak, Paul Chira (câte 5), Dan Rus (3), Paul Duma (2), Robert Hulea, Eduard Câmpeanu (câte 1)
Extrem: Alex Lazin, Ralf Einholcz - portari
Alex Crăciun (4 goluri), Mihai Chiorean (3), Raul Achim, Șerban Bădescu (câte 2), Alex Sava, Andrei Feder, Andrei Maroșan, Adrian Maroșan, Rareș Finteușan (câte 1)
După disputarea jocurilor din cele două grupe, clasamentele au următoarea configurație:
4.CS ADEP Satu Mare
Pentru stabilirea locurilor de pe care s-au calificat cele patru echipe la turneul semifinal ocupanta locului 2 din grupa A, a întâlnit ocupanta locului 2 din grupa B, iar echipa situată pe primul loc în grupa A, a avut parteneră de întrecere echipa situată pe locul 2 în grupa B

AH Minaur Baia Mare – CS Extrem Baia Mare 21 – 11 (10-4)
Prima întâlnire pentru stabilirea clasamentului final a pus față-n față, echipele băimărene de la Academia de Handbal Minaur și cea a Clubului sportive Extrem. După cum arată scorul atât la pauză cât și la final, câștig de cauză au avut elevii cuplului Maria și Victor Paşca Pop, care după 20 de minute de joc au avut un avantaj de 6 goluri pe tabelă (10-4). La finalul timpului regulamentar de joc, avantajul celor de la Minaur, a crescut la 10 goluri (21-11). Cu această victorie cei de la Minaur s-au clasat pe locul 3 în clasament, iar elevii Oanei Iordache pe poziţia a 4-a, ceea ce le dă dreptul ambelor echipe să se califice pentru faza semifinal a competiţiei.
Mihai Dobra (9 goluri), Paul Petruţ (5), Alex Armaş, Alex Oşan (câte 2), Adelin Crainic, Mark Adorean, Alex Munteanu (câte 1). Au mai jucat: Rareş Cozma, Cristian Ciceu, Florin Breban, Răzvan Sabău, Alex Lenghel, Rareş Filip, Andrei Moisin.Antrenori: Maria şi Victor Paşca Pop.
Alex Crăciun (6 goluri), Andrei Maroşan (4), Andrei Feder (1). Au mai evoluat: Alex Sava, Raul Achim, Adrian Maroșan, Mihai Chiorean, Șerban Bădescu, Rareș Finteușan, Tavi Mugur, Norbert Javorek, Cosmin Lauran. Antrenor: Oana Iordache.

Potaissa Turda - ,,U,, Transilvania Cluj  29 – 29 (15-13)
Ultimul joc al turneului Euro Zonal disputant la Turda, s-a disputant între reprezentantele județului Cluj; Potaissa Turda și ,,U,, Transilvania. A fost un joc foarte disputat, deoarece învingătoarea se califica la turneul semifinal de pe prima poziție. Chiar dacă turdenii pregătiți de Aurel Oroian, au avut la pauză dintre reprise un avans de două goluri pe tabelă (15-13), până la final s-a dovedit a fi insufficient ca să obțină victoria. În partea secundă a jocului echipele au trecut pe rând la conducerea partidei, dar până la final soarta a decis ca acest joc să se încheie la egalitate 29 – 29, scor care situează echipa Potaissa Turda pe prima poziție a clasamentului, datorită diferenței de golaveraj. Felicitări tinerilor handbaliști turdeni pentru acest success și le urăm baftă în fazele superioare ale competiției.
Potaissa: Alex Sărmășan, Daniel Pălăcean – portari
Rareș Popa (11 goluri), Daniel Pop (6), Tudor Bugnar (5), Robert Schlanger (4), Alex Ghivil (3). Au mai jucat: Paul Oneț, Tamas Kiss, Paul Roman, Tudor Rus, Andrei Isac, Sergiu Suciu. Antrenor: Aurel Oroian
 Mihai Bogdan (13 goluri), Paul Chira (6), Dan Rus (5), Norbert Deak (3), Mihai Iușan (2). Au mai evoluat: Alex Costin, Emanuel Șerban, Mihai Cherecheș, Paul Duma, Daniel Păcală, Bogdan Bozeșan, Costin Duma, Eduard Câmpeanu, Robert Hulea.Antrenori: Mircea Pârv și Mihai Tritean.

Clasamentul final al Euro Zonalului RO 6, disputant la Turda
1.Potaissa Turda                     4   3  1  0   111 – 61  (+ 50)  7 p
2.,,U,,Transilvania Cluj          4   3   1  0   114 – 70  (+ 44) 7p
3.AH Minaur Baia Mare        4   3   0  1   106 – 43  (+ 53)  6p
4.CS Extrem Baia Mare         4   2   0  2    78 – 90   (- 12)   4p
Turneul semifinal al competiției la această categorie de vârstă este programat să se dispute în zilele de 17-18 și 19 mai 2013, într-o locație care va fi anunțată peste câteva zile.

Credit FOTO: MirceaRosca.com