img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Jucatori

Handbal, Cupa EHF: Potaissa Turda s-a impus în primul meci!
Istraelienii speră să recupereze duminică, în meciul 2!
tn-Cristian-Adomnicai-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 33

Echipa de handbal masculin Potaissa Turda s-a impus în jocul împotriva formației israeliene Maccabi Tel Aviv, la debutul în cupele europene. Turdenii au învins cu 32-25, într-un meci considerat a fi ”în deplasare”, în prima manșă din turul I al Cupei EHF. Asta pentru că formația israeliană a acceptat să joace ambele meciuri la Turda, după ce federația internațională le-a interzis dreptul de a disputa partida de pe teren propriu în Israel, din cauza conflictelor militare din zonă. Manșa a doua din primul tur al Cupei EHF se va disputa duminică seara, de la ora 18.00, tot în sala Barițiu din Turda Nouă.

Szopka a făcut miracole în prima repriză!

Turdenii au condus cu 16-10 la finele primei reprize, un avantaj confortabil, care a făcut diferența, în cele din urmă, în prima manșă a dublei confruntări cu formația israeliană. De departe, eroul primei părți a fost portarul Răzvan Szopka, debutant într-o cupă europeană, care a avut nu mai puțin de 14 intervenții!

Scorul a fost echilibrat până în minutul 12 (5-5), după care turdenii au reușit să majoreze diferența la 5 goluri (10-5), în 5 minute. Cu 2 minute înainte de final, scorul era 13-10 în favoarea celor de la Potaissa, dar din nou elevii lui Horațiu Gal au reușit un forcing care în cele din urmă le-a adus 3 goluri, fără să primească niciunul.

După pauză, turdenii au reușit să-și mențină avantajul și chiar au avut momente când scorul a ajuns și la 9 goluri diferență (16-25, min.44), numai că, în cele din urmă, diferența dintre cele două echipe s-a oprit la 7 goluri. O diferență care, în opinia oficialilor israelieni, este de recuperat în manșa a doua.

Pentru Potaissa Turda, marcatorii din acest meci au fost: Cristian Adomnicăi (8), Georgică Cântec (4), Cosmin Liberț (3), Claudiu Dediu (3), Flavius Câmpan (3), Pavel Răzvan (3), Daniel Mureșan (2), Vlad Rogoz (1), Raul Marian (1), Ionuț Ștef (1), Mircea Alisie (1).

Pentru jocul din manșa a doua, care se dispută duminică 14 septembrie, de la ora 18.00, în sala Barițiu din Turda Nouă, mai sunt bilete disponibile! Prețul unui bilet este 20 de lei. Va fi meciul decisiv, în care israelienii au anunțat că vor să recupereze diferența din prima manșă!

În cazul în care vor elimina echipa din Israel, turdenii vor juca cu campioana Italiei în turul II al Cupei EHF, câștigătoarea urmând să se califice în faza grupelor.