img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Invincibilitatea Potaissei, un mit spulberat pe terenul campioanei

HCM Constanţa – Potaissa Turda 31 – 23 (14 – 14)
tnpotaissaturda-panduriitgjiufotomircearosca05dediuDecimată de accidentări, legiunea turdeană a „murit" frumos în Tomis-ul lui Ovidiu. Într-o partidă ce a contat pentru etapa a XVI-a a ligii naţionale la handbal masculin, disputată miercuri, 5 februarie, de la ora 18, la Constanţa, campioana en-titre, HCM –ul din localitate a administrat Potaissei Turda prima înfrângere din această ediţei de campionat, la capătul unui joc spectaculos, cu multe răsturnări de scor dar şi cu multe eliminări, dictate de arbitri mai cu seamă în contul Potaisssei.

Handbaliştii formaţiei turdene au înscris primul gol al partidei, dar gazdele s-au distanţat repede la şase goluri. (9-3, în minutul 12). Potaissa a revenit în joc şi elevii antreorilor Horaţiu şi Ovidiu Gal au reuşit să înscrie de nouă ori consecutiv în poarta gazdelor, preluând conducerea pe tabela de marcaj. Graţie acestui forcing, în minutul 23 oaspeţii conduceau cu trei goluri diferenţă (12 – 9). Formaţia constănţeană a echilibrat jocul şi la pauză tabela de marcaj consemna un rezultat de egalitate: 14 – 14.

După reluarea jocului, deşi în inferioritate numerică, Potaissa a preluat iar conducerea, refăcând rapid diferenţa de trei goluri. (18 – 15, în minutul 34). De aici încolo „bateriile" handbaliştilor de la Potaissa, mulţi dintre aceştia nevoiţi să joace 60 de minute, din cauza indisponibilităţilor, au început să se descarce. Pe fondul oboselii oaspeţilor, formaţia campioană a echilibrat iar situaţia pe tabela de marcaj. (19 – 19, în minutul 41). De aici încolo, gazdele, profitând şi de multele situaţii de superioriatte numerică, au făcut legea în teren, iar numeroasele intervenţii salutare ale portarului Szopka nu au contribuit decât la limitarea proporţiilor scorului.

După 16 etape, Potaissa Turda ocupă poziţia secundă în clasament, cu 41 de puncte, iar HCM Constanţa se află pe prima poziţie, cu 44 de puncte.

HCM Constanţa: Stănescu (3 intervenţii), Popescu (15) – Toma (8 goluri), Şimicu (6), Csepreghi (4), Criciotoiu (4), Stavrositu (3), Cutura (3), Cristescu (2), Novanc (1), Angelovski, Buricea, Şomlea

Potaissa Turda: Szopka ( 22 intervenţii), Coman – Dediu (6 goluri), Bursuc (4), Pavel (3), Adomnicăi (3), Savic (2), Lazăr (2), Rogoz (1), l. Ignat (1), Ţigănaşu, Alisie, Ştef