img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

La 4 secunde de Cupa EHF:
tn-razvan-pavel-potaissa-turda-u-cluj-foto-mircea-rosca

Potaissa Turda a fost la un vârf de unghie de participarea într-o cupă europeană la handbal!

Locul 5 în campionat. Calificarea în semifinale, unde a fost eliminată de campioana României, HCM Constanţa. Locul 2 în competiţia golgheterilor din liga Naţională (prin Claudiu Dediu). Cam aceeasta este, pe scurt, realizarea ACS Potaissa Turda în elita handbalului românesc, pentru sezonul 2012-2013.

Însă, aici se mai putea adăuga o calificare într-o cupă europeană, respectiv în Cupa EHF, dacă jocul cu HCM Constanţa s-ar fi terminat cu câteva secunde mai repede!

Fără coordonator şi fără golgheter, faţă-n faţă cu campioana!

Confruntarea cu campioana României, din semifinale, a venit într-o conjunctură nefavorabilă pentru formaţia turdeană. Coordonatorul Raul Marian era accidentat (de la jocul precedent cu CSU Suceava, din sferturi). La fel golgheterul Claudiu Dediu, cel care cu o zi înainte îşi confirmase locul 2 din competiţia golgheterilor din Liga Naţională, cu cele 9 reuşite. Probleme mai avea şi Savic, însă a strâns din dinţi, aşa cum a făcut-o pe toată durata campionatului.

În aceste condiţii, tehnicianul Horaţiu Gal nu a avut prea multe soluţii pentru a schimba garniturile. În schimb, echipa campioană şi-a permis permanent să schimbe o echipă cu alta, fără să se vadă nici o diferenţă în joc. Iar acest lucru s-a văzut mai ales în repriza secundă, când oboseala unei astfel de competiţii, cu jocuri consecutive de la o zi la alta, şi-a spus cuvântul.

Debutul reprizei secunde, un adevărat coşmar

Turdenii au început jocul cu HCM surprinzător, fiind conduşi de echipa campioană o singură dată pe durata primei reprize ('8, 5-4), reuşind să intre la pauză cu un avans de două goluri: 16-14.

Repriza a doua, însă, a debutat catastrofal pentru Potaissa. Timp de 11 minute, Potaissa nu s-a regăsit în teren, reuşind să înscrie un singur gol, prin Savic! În aceste condiţii, campioana nu putea rata pasa proastă a echipei turdene şi a înscris nu mai puţin de 10 goluri în poarta lui Levente Szabo!

Până la epuizare, pentru locul din Cupa EHF

Era minutul 42, scorul era favorabil constănţenilor (17-24), iar Turda avea nevoie de o înfrângere la cel mult 3 goluri, pentru a se califica în Cupa EHF. Aşa că Savic&co au încercat să-şi adune ultimele resurse, într-o luptă contracronometru, pentru a recupera din handicap.

Cu Pavel şi Lazăr în rol de marcatori, Turda a reuşit să recupereze până la o diferenţă de 4 goluri, dar campionii au avut puterea să puncteze şi ei, astfel că s-a intrat în ultimele 5 minute de joc cu 31-27 pe tabelă, în favoarea HCM-ului. Diferenţă menţinută şi înaintea ultimului minut de joc: 33-29.

Ultimul minut, ultimele secunde...

Constanţa înscrie pentru 34-29. Turda dă replica rapid şi înscrie prin Sandu Iacob: 34-30. Constănţenii încep, turdenii interceptează şi Pavel aduce golul care putea însemna calificarea în Cupa EHF, cu 19 de secunde înainte de final: 34-31. Numai că, elevii lui Horaţiu Gal nu au mai avut puterea să blocheze ultimul atac al echipei campioane, iar Cristescu scapă de marcajul lui Radu Lazăr şi înscrie de pe semicerc, cu 4 secunde înainte de final: 35-31!

Este eliminat Radu Lazăr, mai trec 2 secunde înainte de a se opri cronometrul, iar în minutul 59:59 Turda a primit mingea să înceapă de la centru. Practic, să pună capăt unui vis frumos...

HCM Constanța-Potaissa Turda 35-31 (14-16)

HCM Constanța:

Portari: Popescu (10 intervenții), Stănescu (5 intervenții)

Marcatori: Șimicu 7 goluri, Sabou 5 (2 din 7m), Cristescu 5, Humet 4, Toma 4, Angelovski 3, Criciotoiu 3, Stavrositu 1, Sadoveac 1, Cutura 1, Vujadinovic 1

A mai evoluat: Val

Aruncări de la 7m: 3/2

Eliminări: Angelovski

Antrenor: Zvonko Sundovski

Potaissa Turda:

Portari: Szabo (11 intervenții), Medrea

Marcatori: Pavel 10 goluri, Lazăr 8 (1 din 7m), Savic 4, Cîmpan 3, Iacob 3, Ștef 1, Alisie 1, Ignat 1