img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17
logo-primaria-turda

Meniu

Jucatori

Potaissa învinge la Bucureşti şi lasă CSM-ul pe penultimul loc
tnpotaissaturda-panduriitgjiufotomircearosca02timeoutCSM Bucureşti – Potaissa Turda 27-33 (17-16)

Partidă interesantă în sala Lucian Grigorescu din capitală, acolo unde CSM-ul a suferit un nou eşec pe teren prorpiu, demonstrând că rămâne poate cea mai inconstantă formaţie din campionatul nostru la ora actuală. După o repriză mai echilibrată, cu un uşor plus pentru bucureşteni, turdenii au revenit de la vestiare mult mai atenţi în apărare şi au profitat de erorile individuale din jocul bucureştenilor, reuşind în doar opt minute să marcheze de opt ori consecutiv fără să primească vreun gol

Începutul a aparţinut bucureştenilor, care au avut o apărare mai bună decât cea a turdenilor care au intrat în meci mai greu. Contraatacul a fost arma cea mai la îndemână pentru Dragnea şi compania, acesta şi marcând pentru 6-3 în minutul 8. Turdenii au ţinut însă aproape, Pavel egalând la 9 în minutul 20. CSM-ul a izbutit însă să se distanţeze din nou la 17-14 însă de câteva greşeli neforţate ale gazdelor au profitat din plin cei de la Potaissa, care prin golurile aceluiaşi Pavel au terminat prima repriză cu un handicap de un singur gol (17-16).

CSM-ul a început partea secundă fără principalul său om de gol din prima repriză, Dragnea, marcator a 4 goluri, şi jucătorii antrenaţi de Robert Licu au început să greşească foarte mult în poziţional. Handbaliştii turdeni au revenit de la vestiare mult mai motivaţi, şi au reuşit o serie de contraatacuri devastatoare ce  au făcut ca tabela să indice un halucinant 17-24 în minutul 38 după 17-16 la pauză. Cu toate că au încercat diferite moduri de apărare avansată 4-2 sau 5-1 gazdele nu au putut recupera diferenţa şi din nou, s-au văzut învinse după o prestaţie mai mult decât slabă. La acest succes al Potaissei în deplasare a contribuit fără doar şi poate Vasile Viman, portarul formaţiei antrenate de Horaţiu Gal reuşind numeroase intervenţii din situaţii de unu la unu cu jucătorii adverşi.

Declaraţii

Robert Licu, antrenor CSMB: ,,Eu cred că am întâlnit o echipă organizată, care joacă bine, ţine mingea mult în jocul poziţional şi aşteaptă să greşeşti. Le-am spus jucătorilor mei să avem răbdare, însă, din păcate, au crezut că meciul se rezolvă imediat după pauză. Pe o serie de greşeli ale noastre turdenii s-au distanţat la multe goluri în primele minute ale părţii secunde, şi chiar dacă am încercat diferite sisteme de apărare am recuperat destul de multe mingi, însă n-am fost în stare să le introducem în poartă. Avem o problemă câ avem o lipsă de idei în jocul nostru în anumite momente, şi trebuie să găsim răspunsul la această problemă.”

tnpotaissaturda-panduriitgjiufotomircearosca05dediuClaudiu Dediu, jucător Potaissa: ,,În a doua repriză am reuşit să ne mobilizăm mai bine, am fost mai bine pregătiţi fizic şi am reuşit să băgăm în poartă cum se zice cam toate mingiile avute, procentajul nostru la finalizare este mult peste cel al gazdelor.

Horaţiu Gal, antrenor Potaissa: ,,La pauză am stat cu jucătorii mei şi le-am spus să aibă răbdare căci va veni acest joc extraordinar din repriza a doua. Îi felicit pe toţi de la portar până la extremă, s-au dăruit exemplar. Apărarea a fost cheia jocului.”

Caseta tehnică

CSM Bucureşti (27)

Portari: Irimuş, Makaria.

Marcatori: Mironescu 6, Daninfeld 4, Dragnea 4, Pătru 4, Răpciugă R. 4, Miroiu 3, Stamate I. 1, Cristescu A. 1.

Eliminări: 2 x 2 min.

Aruncări de la 7 m: 1/3

Antrenori: Robert Licu, Daniel Anca.

Potaissa Turda (33)

Portari: Szabo, Viman , Medrea (prezent la teren)

Marcatori: Vizbovskyy 9, Dediu 6, Marian R. 6, Pavel 4, Ştef 3, Vasiloiu 1, Savic 1.

Eliminări: 4 x 2 min.