img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Potaissa joacă mâine la CSM Ploieşti, în ultima etapă a turului
tnyan-potaissa-turda

Jocul dintre cele două echipe se dispută vineri 21 decembrie de la ora 18, în sala de sport din Plopeni. Înaintea acestui ultim joc din runda finala a turului, echipa gazdă ocupă în clasament locul 10, cu 4 puncte, iar partenerii lor de întrecere din Turda se poziționează pe locul 4 cu 14 puncte.

Trebuie reamintit faptul că din lotul echipei lui Horațiu Gal vor lipsi Nenad Savic, care este în covalescență după o intervenție chirurgicală la piciorul drept și Claudiu Dediu, care în ultimele secunde din etapa precedentă de pe teren propriu cu Pandurii Târgu Jiu, a primit cartonașul roșu și pe lângă suspendarea de o etapă a incasat și o amendă de 500 lei.

Potaissa Turda va fi susținută la Plopeni de o galerie compusă din 20-25 de persoane, care vineri la ora 11, se vor îmbarca intr-un mijloc de transport din fața Poștei din micro III.

Jocul se va disputa de la ora 18.00 şi va fi transmis de postul DigiSport 1.

Partidele din ultima etapă a turului:

Poli Timișoara – HCM Constanța  23–35 (15-20)

,,Balul,, ultimei runde a turului ligii naționale de handbal masculin a fost deschis miercuri 19 decembrie, de jocul dintre Poli Timișoara și campioana HCM Constanța, disputat în ,,capitala,, Banatului. În această partidă se punea doar problema scorului, deoarece exista doar o singură învingătoare,  aceea fiind echipa de la malul Mării Negre. Așa după cum au arătat și calculele hârtiei, constănțenii au reușit să se impună încă din prima parte a jocului având la pauză un avans de 5 goluri (20-15). Până la final avantajul campioanei a crescut la 12 goluri (35-23), scor care nu necesită comentarii suplimentare.

În ziua de joi 20 decembrie a continuat confruntările din liga națională de handbal masculin cu alte 4 jocuri:

Știința Dedeman Bacău – CS Caraș Severin 31–25 (17-8)

După cum arată scorul final, nici vicecampioana din Bacău nu a avut probleme în fața reșițenilor lui Aihan Omer. Diferența de 9 goluri (17-8) înregistrată la pauză în contul băcăuanilor, le-a dat acestora încredere că nu pot pierde ultimul joc din tur în fața propriilor suporteri. Suporterii băcăuani au așteptat ca după pauză diferența pe tabelă să se mărească, dar din păcate ea sa micșorat până la finalul celor 60 de minute de joc.

Dinamo București - ,,U,, Transilvania Cluj  29–28 (15-15)

Acest joc a fost cel mai disputat, deoarece ambele echipe se situează în zona de joc a clasamentului și luptă din răsputeri pentru menținerea în liga națoinală de handbal. Dacă spuneam că jocul a fost cel mai disputat se poate spune că a fost și foarte echilibrat, fiecare echipă trecând în avantaj pe tabelă, dar nu la diferență mai mare de 2 goluri, chiar dacă în debutul jocului clujenii sau desprins la 4 goluri. Remiza (15-15) înregistrată la pauză nu prevestea că una din echipe se poate desprinde ușor în învingătoare. Și pe parcursul părții secunde echipele au mers cap la cap, dar până la final chiar dacă dinamoviștii au câștigat la un singur gol, este un scor mincinos, deoarece în acele minute de prelungire care se dictează în cazuri speciale, cum a fost în cazul finalului de partidă, clujenii au reușit să egaleze situația pe tabela de marcaj, dar din câte se pare golul nu a fost validat. În cazul validării ultimului gol al elevilor lui Ioan Ani Senocico, ar fi un punct câștigat de clujeni în economia alcătuirii clasamentului final.

Energia Pandurii Târgu Jiu – HC Odorhei 30–32 (16-14)

Această partidă, în funcție de rezultatul final, putea stabili într-o formă sau alta podiumul ligii naționale de handbal masculin la finalul turului. O victorie a gorjenilor lui Liviu Andrieș, cumulată cu victoria celor de la Potaissa Turda, în compania CSM-ului Ploiești, ar fi trimis  echipa de pe Arieș pe cel de-al treilea loc al clasamentului. Jocul de la Târgu Jiu a fost unul deosebit de disputat, până la jumătatea primei părți echipele au mers cap la cap, apoi gorjenii au reușit să se desprindă chiar la 5 goluri, dar din păcate acest avantaj nu a putut fi păstrat și au intrat la cabine la adăpostul a numai două goluri (16-14). Gorjenii au abordat jocul de pe teren propriu fără Ciprian Șandru, suspendat o etapă și amendat cu suma de 500 lei pentru altercația cu Claudiu Dediu din finalul jocului din etapa precedentă de la Turda. La această absență se adaugă accidentarea lui Apolzan, în partea secundă a jocului, cel care în etapa precedentă la Turda a marcat 9 goluri. Liviu Andrieș, tehnicianul gorjenilor, având o bancă foarte scurtă, în partea secundă a partidei nu a putut opune rezistență în fața elevilor lui Vlad Caba, care la finalul celor 60 de minute de joc au repurtat o victorie la două goluri diferență (30-32).

Sursa: Ioan Arion / turdanews.net

Credit FOTO: MirceaRosca.com