img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17
logo-primaria-turda

Meniu

Jucatori

Potaissa scrie istorie. Primul final-four pentru clubul turdean!
Roland-Thalmaier-HC-Potaissa-TurdaPotaissa Turda continuă seria rezultatelor foarte bune, reușind să se califice în final four-ul Cupei României, pentru prima dată în istorie. Echipa turdeană a reușit să treacă în sferturile competiției de Poli Timișoara, scor 26-25.

Partida a început extrem de echilibrat, Potaissa reușind să se desprindă la două goluri abia în minutul 15 (8-6). Timișorenii au echilibrat partida, egalând (10-10 min 21), însă tot Potaissa a reușit să intre în avantaj la cabine, scor 15-13.

Repriza a doua a început perfect pentru băieții lui Horațiu Gal, în primele 13 minute, Timișoara reușind să înscrie dor de două ori, scorul fiind 21-15. A urmat o perioadă foarte bună pentru Poli, care a înscris de șase ori consecutiv, fără să primească gol (21-21 min 49). Finalul a fost unul extrem de tensionat, Poli reușind să se desprindă și la două goluri (22-24 min 56). Ultimele minute au fost perfecte pentru Potaissa, Cristian Adomnicăi reușind să înscrie de trei ori, în timp ce Țenghea a scos câteva mingi extrem de dificile, inclusiv ultima aruncare a timișorenilor, care putea duce partida la lovituri de departajare.

S-a terminat 26-25 și Potaissa Turda s-a calificat pentru prima dată, în istorie, în final four-ul Cupei României.

La finalul partidei, antrenorul Potaissei, Horațiu Gal, ne-a declarat: „A fost o partidă cu o încărcătură fantastică, o tensiune care a început acum trei zile, când am aflat că Timișoara își dorește neapărat să acceadă în final four. Ne așteptam să fie greu, pentru că toate partidele noastre, din ultimii ani, cu Timișoara au fost foarte strânse. Ne bucurăm că am scăpat de această presiune, ne bucurăm că pentru prima dată, Turda este în final four-ul Cupei României. Felicit și echipa Timișoarei, care a făcut și astăzi o partidă mare. Noi avem câteva probleme de sănătate, Rotaru mai trebuie să stea cam zece zile, Nenad Savic, ieri s-a antrenat, dar astăzi nu a putut să joace. Publicul, în momentele grele, a reușit să mobilizeze băieții și la final, am adus o victorie meritată."

Potaissa Turda – Poli Timișoara 26 – 25 (15-13)

Potaissa Turda: Adomnicăi (8 goluri), Thalmaier (5), Cîntec (4), Amihăesi (3), Iancu (2), Pavel (2), Lazăr (1), Ștef (1).

Poli Timișoara: Marjanovic (8 goluri), Simovic (6), Lasica (3). Milosevic (2), Ștefan (2), Lazarov (2), Fenici (2).

Credit FOTO: MirceaRosca.com