img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Jucatori

Potaissa Turda a ajuns la trei victorii consecutive

tn bucurie-flavius-cimpan-potaissa-turda

Dinamo Bucureşti-Potaissa Turda 33-41 (15-19)

Primul meci al lui Dinamo în noua casă nu a fost cu noroc. Potaissa Turda şi-a respectat statutul de favorită şi a învins clar, 41-33, într-un meci cu foarte multe goluri, în care Szabo şi Medrea au strâns împreună 19 intervenţii.

Prima repriză a fost bună pentru Dinamo, în ciuda faptului că Turda s-a aflat mereu la conducere. Elevii lui Horaţiu Gal i-au blocat cu succes pe Capotă şi Săulescu, oamenii importanţi ai lui Dinamo la linia de 9 metri, iar Dediu şi Câmpan au fost principalii marcatori ai oaspeţilor. Potaissa s-a desprins la trei goluri încă din primul sfert de oră, iar până la finalul primei părţi a reuşit să păstreze avantajul obţinut.

Lucrurile s-au simplificat în partea a doua, când Dinamo a cedat fizic, iar Turda a punctat în nenumărate ori pe contraatac şi faza a doua, profitând de faptul că a avut o bancă mai valoroasă. S-a terminat 41-33, iar Potaissa Turda obţine al treilea succes consecutiv şi aşteaptă derby-ul local cu "U" Cluj, un meci al orgoliilor, în timp ce Dinamo rămâne fără punct şi merge în etapa viitoare la Tg. Jiu pentru un nou meci dificil.

tn bucurie-potaissa-turda

"Scorul final indică faptul că a fost un meci uşor, însă în prima repriză am muncit foarte mult. În acest joc am încercat să blocăm principalii oameni ai lor în viziunea noastră, Săulescu şi Capotă şi cred că am reuşit. În repriza a doua am ştiut că vor ceda fizic, iar noi am profitat având o bancă mai bună. Greşelile făcute în prima parte le-am eliminat, în urma discuţiei de la pauză, iar în repriza a doua ne-am apărat mai bine şi i-am surprins pe contraatac şi faza a doua. Poarta a mers bine, iar contraatacurile au făcut diferenţa. Este un meci bun pentru noi, iar punctele obţinute sunt imense. Felicit băieţii, pentru că au făcut încă un meci mare, avem o echipă de caractere", a declarat la finalul partidei Flaviu Sâsâeac, preşedintele Potaissei Turda, care aşteaptă derby-ul local cu "U" Cluj din etapa viitoare. "Va fi un meci în care Clujul va da totul, la fel ca şi noi, pentru că este un derby local. Diferenţa din clasament dispare în acest meci, pentru că se va juca cu sufletul. Nu ţinem cont de clasamentul lor din acest moment. Meciul va fi foarte dificil, sperăm ca băieţii să nu lase piciorul de pe acceleraţie chiar dacă avem trei victorii consecutive".

Dinamo Bucureşti:

Portari: Borodi, Anghel

Marcatori: Cojocea 7 goluri, Săulescu 6, Marin 6, Capotă 5, Băluţ 2, Ivan 2, Dedu 2, Vasile 2, Dumitru 1

Aruncări de la 7m: 5/4

Eliminări: 2 x 2 min.

Antrenori: Sebastian Bota, Ionel Ene

Potaissa Turda:

Portari: Szabo, Medrea

Marcatori: Dediu 8 goluri, Câmpan 8, Pavel 5, Munea 5, Lazăr 4, Ştef 4, Raul Marian 3, Vizhbovskyy 2, Alisie 1, Iacob 1