img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Potaissa Turda a câștigat dramatic și încă mai speră la play-off!
tnradu-lazar-action-foto-mircea-rosca

Final dramatic la Turda, între Potaissa și Poli Timișoara, în Liga Națională de handbal. Cu 25 de secunde înainte de finalul partidei, la scorul de 25-25, golgheterul Claudiu Dediu ratează o lovitură de la 7 metri. În ultimele secunde, oaspeții riscă totul pentru atac, schimbă portarul cu un jucător de câmp, dar portarul Ludovic Varo are o intervenție salvatoare, apoi mingea este trimisă rapid spre Radu Lazăr, care aruncă de la mijlocul terenului, din cădere, în poarta goală! Victorie Turda, în ultima secundă!

Așa s-a scris istoria partidei în care ambele combatante sperau la o victorie care să le mențină cu șanse în lupta pentru play-off-ul competiției.

Turdenii au început jocul destul de apăsați de miza partidei (min. 12: 3-5), dar și-au revenit apoi și cu 5 minute înainte de finalul primei reprize aveau un avantaj de 3 goluri (11-8). Dar, avantajul a fost risipit până la finele primei părți, din cauza unor greșeli pe faza de atac, așa că la cabine s-a intrat cu 13-12 pentru formația turdeană.

Oaspeții au un debut de repriză secundă care dă fiori reci spectatorilor care au umplut sala Barițiu la acest meci. În minutul 38 preiau conducerea cu 15-16, golgheterul Claudiu Dediu ratează un 7m pentru echipa turdeană, iar oaspeții ajung la 15-17, în minutul 40!

Însă, turdenii au puterea să revină și să răstoarne din nou scorul, ajungând la 21-19 (min. 47), după două intervenții excepționale ale portarului Varo. Dar jocul era departe de a fi tranșat, chiar dacă Fenici (Poli) primește cartonașul roșu, pentru cumul de eliminări (min. 48), până în momentul eliminării fiind unul dintre cei mai buni marcatori ai oaspeților.

Timișoara înscrie pentru 21-20, apoi pe contraatac are șansa egalării, dar mingea zguduie bara, din posibilitatea unui contraatac dezvoltat în partea adversă, cu Răzvan Pavel la finalizare: 22-20 (min. 50). Dar vine cartonașul roșu pentru Nenad Savic, iar oaspeții reușesc să recupereze diferența într-un singur minut: 22-22 (min. 51).

Finalul este electrizant de-a dreptul, cu publicul turdean susținându-și favoriții, într-un vacarm infernal. Turda are 25-23 în minutul 58, dar oaspeții reușsesc să restabilească egalitatea în minutul 59: 25-25.

Mai sunt 30 de secunde de joc și Turda obține o lovitură de la 7 metri, după o pătrundere a lui Marian Raul. Execută golgheterul Ligii Naționale din sezonul trecut, Claudiu Dediu, dar mingea lovește transversala. Oaspeții pornesc în atac, conștienți că pot tranșa partida în ultimele secunde. Singura condiție era golul! Pentru că formația sa era în inferioritate, tehnicianul oaspeților scoate portarul și introduce un jucător de teren. Numai că Varo este providențial, apără atacul timișorean, iar apoi aruncă mingea la centrul terenului, acolo unde era Radu Lazăr, care din cădere trimite mingea spre poartă și... e gol! În ultima secundă!!! Imaginile spectaculoase cu aceste faze le puteți vedea în montajul video de mai jos.

După meci, tehnicianul oaspeților a spus că nu-și reproșează schimbarea din ultimele secunde, pentru că formația sa avea ocazia să forțeze victoria pe final de meci. De partea cealaltă, în tabăra gazdelor, antrenorul Horațiu Gal își pune speranța că această victorie norocoasă ar putea descătușa echipa sa și astfel să aducă un final de campionat cu o calificare în play-off. Horațiu Gal spune că în cazul în care Turda ar câștiga toate jocurile de pe teren propriu, calificarea ar fi ca și asigurată.

Deși se află pe locul 10 în campionat, cu 19 puncte, Potaissa ocupă un loc fruntaș în cazul partidelor jucate pe teren propriu, cu cele 16 puncte câștigate fiind pe locul 3 în Liga Națională, după Odorhei și Baia Mare, ambele cu câte 18 puncte.

Potaissa Turda - Poli Timișoara 26-25 (13-12)

Potaissa: Varo Ludovic (17 intervenții), Coman Vlad - portari, Lazăr Radu (5 goluri), Cântec Georgică (4), Cîmpan Flavius (4), Marian Raul (3), Pavel Răzvan (3), Dediu Claudiu (2), Savic Nenad (2), Alisie Mircea (1), Adomnicăi Cristian (1), Urban Micael (1). Thalmaier Roland.

Eliminări: Turda - 6 minute, Timișoara - 10,5 minute

Cartonașe roșii: Nenad Savic (min. 50) - Cristian Fenici (min. 48)

Lovituri de la 7 metri: Turda - 6/2 goluri, Timișoara - 4/3 goluri.

Clasament:

Pe primele trei locuri se află HC Odorhei (33 puncte), Minaur Baia Mare (33 puncte) și Dinamo București (32 puncte). Potaissa se află pe locul 10, cu 19 puncte, la egalitate de puncte cu echipele de pe locurile 8 și 9, Steaua București, respectiv HC Vaslui Locul 8 este u8ltimul care asigură calificarea în play-off).

În etapa viitoare, după o pauză de circa două săptămâni, Potaissa se deplasează la Știința Bacău, echipă aflată pe locul 7, cu 22 de puncte.

Vezi mai joc ultimele faxe ale meciului și declarațiile făcute la conferința de presă:

Credit FOTO: MirceaRosca.com