img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Potaissa Turda a câștigat derby-ul cu Timișoara
memorial-ioan-detesan
Potaissa Turda s-a impus, astăzi, scor 31-25, în fața celor de la Poli Timișoara, într-un meci care a contat pentru etapa a XXI-a din Liga Națională de handbal masculin.

Echipa turdeană a început foarte bine meciul și s-a distanțat încă din primele zece minute (6-4 min 9). O primă veste bună a venit în minutul 15, când a intrat pe teren Gică Cîntec, jucător care s-a întors după o accidentare. Poli Timișoara a reușit să revină pe tabelă și să egaleze (11-11 min 25), însă spre finalul primei reprize, Poli a rămas cu doar patru jucători pe teren, după trei eliminări de două minute, dintre care una fiind acordată unuia dintre oficialii bănățenilor.

handbal-potaissa-turda-3-actionfotoRepriza a doua a fost echilibrată în start, oaspeții ținând aproape pe tabela de marcaj (18-17 min 37). A urmat apoi o eliminare la Vaidasigan și Potaissa Turda s-a desprins pe tabelă în minutele următoare (25-19 min  49). Finalul a fost unul fără emoții, Potaissa reușind să se distanțeze și la șapte goluri pe tabelă. De remarcat, a fost jocul pe contra-atac al Potaissei, care a reușit să marcheze de opt ori pe contră.

S-a terminat 31-25 și Potaissa Turda rămâne pe locul al doilea al clasamentului, cu 43 de puncte, fiind avantajată și de egalul dintre CSM București și HC Odorhei. Poli Timișoara rămâne pe locul șase, cu 31 de puncte.

handbal-potaissa-turda-5-actionfotoLa finalul partidei, antrenorul Turzii, Horațiu Gal, a declarat: „Prima repriză a fost mai echilibrată, în a doua ne-am distanțat, pe fondul unui joc mai bun, mai exact. Am reușit să eliminăm greșelile neforțate și asta a dus la scorul de pe tabelă. Întotdeauna meciurile cu Timișoara, au fost pline de suspans, orice se putea întâmpla, e bine că în minutul 48 am găsit soluția optimă și am reușit să închidem atacul lor. Putem spune că acum s-a încheiat o etapă, din anul calendaristic și am reușit să ne facem meciurile mai bine decât speram noi. O să revină și accidentații, Ionuț Rotaru va reveni săptămâna viitoare, Gică Cîntec a și jucat azi, iar în două săptămâni va reveni și Savic."

handbal-potaissa-turda-6-actionfotoAntrenorul Turzii a vorbit și despre tragerea la sorți din Cupa Challenge: „A fost o tragere bună, acum totul depinde de noi. Desigur, vom trata meciul foarte serios, dar până atunci mai avem meciuri de disputat, primul meci este cel mai important, avem tot timpul să ne gândim la Dudelange."

Antrenoul Timișoarei, Pero Milosevic, nu a dorit să vorbească cu presa.

În etapa viitoare, Potaissa Turda va evolua, în deplasare, contra celor de la CSM Făgăraș.

Potaissa Turda – Poli Timișoara 31-25 (15-12)

handbal-potaissa-turda-2-actionfoto
Potaissa Turda:
 Lazăr (6 goluri), Thalmaier (6), Pavel (4), Cîntec (3), Amihăesi (3), Ignat (3), Iancu (2), Huta (1), Adomnicăi (1), Laslo (1), Zacaciurin (1).

handbal-potaissa-turda-4-actionfoto
Poli Timișoara:
Santeiu (6 goluri), Lazarov (5), Milosevic (4), Fenici (4), Marjanovic (3), Păiuș (2), Furak (1).