img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Potaissa Turda a făcut un pas important spre Cupele Europene!
tn bucurie-potaissa-turda

În cea de-a doua etapă a returului Campionatului Național de handbal masculin, vineri 8 februarie, Potaissa Turda a învins pe una dintre „abonatele” la participarea în Cupele Europene.

Victima Potaissei a fost mult mai titrata echipă de pe meleaguri moldave, Universitatea Bucovina Suceava.

Jocul  s-a disputat cu tensiunea la cote maxime, atât pe cele două bănci tehnice, cât și în tribuna sălii de sport “Gheorhe Barițiu”  arhiplină, din cauza mizei acestei partide. O victorie, indiferent de partea cui s-ar fi înregistrat, ar fi însemnat enorm în lupta pentru un loc în Europa: sucevenii s-ar fi apropiat la un punct, iar în cazul unei victorii a gazdelor, turdenii s-ar fi distanţat de principala sa urmăritoare.

De această dată, “zeița Fortuna” a fost de partea echipe turdene, care dacă reușește să facă pasul spre competiția continentală, mai reușește o premieră pentru sportul turdean, după promovarea pe prima scenă handbalistică a țării. Pe lângă victoria obținută, la prima apariție oficială în fața suporterilor, în acest an, turdenii parcă au vrut să aducă un omagiu regretatului handbalist român Marian Cozma, care în urmă cu 4 ani a fost ucis mișelește. Un gând pios și lacrimă sinceră în memoria regretatului handbalist.

Jocul de la Turda a debutat sub semnul echilibrului, fiecare echipă încercând să obțină maxim, la capătul fiecărei faze ofensive. Elevii lui Răzvan Bernicu, tehnicianul bucovinenilor, au condus pe tabelă la un gol diferență până în minutul 18, când turdenii au restabilit egalitatea (7-7), apoi au trecut în avantaj pe tabelă, închizând-o în minutul 30, la scorul de 14–12 în favoarea lor.

Tensiunea a ajuns la cote maxime prin minutul 33, când sala de sport a rămas în beznă. Acest neplăcut eveniment s-a produs la ora 18.56, iar la ora 19.10, a fost o tentativă de revenire, dar au mai durat încă 6 minute până când defecțiunea a fost remediată și jocul a fost reluat.

Echipa suceveană nu a mai reușit să restabilească egalitatea decât în minutul 47, la (22-22). Echipele au mers capa la cap până în minutul 53, câd scorul era (25-25). Din acel minut, echipa turdeană a trecut la timonă și a înscris de 4 (patru) ori consecutiv, ducând scorul la 29–25. Până la final, elevii lui Horațiu Gal au mai punctat de două ori, la fel ca și sucevenii, tabela inchizându-se la scorul de 31-27 în favoare echipei Potaissa.

Un aport deosebit la această victorie și-a adus tribuna și în mod special galeria care, și de această dată, a fost al optulea  jucător al echipei turdene.

Potaissa Turda – Universitatea Bucovina Suceava 31–27 (14-12)

Potaissa:

Levente Szabo 14 intervenții, 1 / 7m, Cornel Medrea, portari

Claudiu Dediu (8 goluri 2/7m), Raul Marian (7 – 4/7m), Sandu Iacob (6), Flavius Câmpan (3), Radu Lazăr, Răzvan Pavel, Nenad Savic (câte 2), Andrei Pop (1). Au mai jucat: Ionuț Ștef, Mircea Alisie, Cristian Suciu, Lucian Ignat. Marele absent al zilei de astăzi a fost Devid Munea, care a suferit pe bancă din cauza rupturilor fibrilare la ambele picioare, după jocul de la Bacău.

Bucovina Suceava:

T. Stănescu 7 intervenții. Ad. Șelaru 2 intervenții

Fl. Acatrinei (7 goluri - 2/7m), Ad. Chiruț (6 – 1/7m), Ad. Mitrea, R. Gavriloaia (câte 4), Cr. Bursuc (2), G. Cântec, Ad. Roșu, S. Amihăiesei, B. Șoldănescu (câte 1). Au mai jucat: G. Petrea, R. Dumitraș.

În minutul 41, Andrii Starikov a văzut cartonașul roșu pentru comportare nesportivă.

Au arbitrat: Vasile Pavel și Marian State, ambii din Buzău

Obs. FRH: Doru Manea din București

Credit FOTO: MirceaRosca.com