img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17
logo-primaria-turda

Meniu

Jucatori

Potaissa Turda a ratat o victorie mare de tot...
tn-Claudiu-Dediu-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 57Atât de puţin le-a lipsit jucătorilor de la Potaissa să câştige confruntarea cu Dinamo Bucureşti, încât un egal obţinut în compania unei echipe care nu exclude lupta pentru titlu a ajuns să ne facă trişti.

Şi, într-un fel, pe bună dreptate!

După ce în primele 8 minute, Dinamo n-a reuşit să înscrie decât un singur gol, lovindu-se de dârzenia gazdelor, susţinute de un public frenetic, turdenii au început să creadă tot mai mult în steaua lor, iar noua echipă a lui Dinamo, care a reuşit câteva rezultate notabile în amicalele dinaintea sezonului, părea prea mică pentru dorinţa de victorie a sute de oameni, înghesuiţi într-o sală deja prea strâmtorată, pentru o euforie atât de mare...

tn-Cristian-Adomnicai-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 33Însă, după 11-8 în minutul 21, oaspeţii reuşesc să intre la cabine cu un 13-13 obţinut in extremis. Dar mai ales cu avantajul că vor avea mingea în repriza secundă, în condiţiile în care turdenii urmau să joace aproape 2 minute în inferioritate numerică.

Numai că, oportunitatea dinamoviştilor a mobilizat la maxim jucătorii turdeni, care după ce au primit golul de 13-14, au reuşit să întoarcă rezultatul în inferioritate şi apoi să conducă cu 17-14 ('34). Răniţi în orgoliu, dinamoviştii nu au abandonat nici o clipă lupta, iar terenul a devenit scena unei confruntări spectaculoase, care a ridicat pulsul tribunei la cotele paroxismului, sala transformându-se într-o arenă romană, în care gladiatorii-sportivi se înfruntau fără menajamente.

tn-Nenad-Savic-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 09În ciuda revenirilor oaspeţilor, turdenii au reuşit să ajungă la 24-19 la jumătatea reprizei secunde, iar la 28-25, cu 4 minute înainte de final, părea că nimeni şi nimic nu mai putea bloca iureşul echipei gazdă spre un debut victorios în noua ediţie de campionat.

tn-Flavius-Cimpan-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 65Dar... tocmai siguranţa că victoria e imposibil de ratat a condus în cele din urmă la un deznodământ nefavorabil. Iar atacurile turdene nu s-au concretizat şi pe tabelă, în timp ce oaspeţii au finalizat fiecare acţiune, ajungând să egaleze la 28, cu vreo 25 de secunde înainte de final.

Chiar şi aşa, elevii lui Horaţiu Gal ar fi avut suficient timp pentru a înscrie golul izbăvitor şi să-şi adjudece cele 3 puncte puse în joc. Numai că, Claudiu Dediu a sperat că o aruncare oarecum grăbită va surprinde defensiva dinamovistă şi va aduce mult-dorita victorie. Însă, n-a fost să fie...

tn-Claudiu-Dediu-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 81Potaissa: Varo Ludovic, Szopka Răzvan - Dediu Claudiu (8), Adomnicăi Cristian (6), Marian Raul (4), Câmpan Flavius (3), Lazăr Radu (2), Munea David (1), Alisie Mircea (1), Bursuc Cristian (1), Pavel Răzvan (1), Savic Nenad (1), Ştef Ionuţ, Ignat Marian.Antrenor: Horaţiu Gal.

Eliminări: Bursuc, Pavel

Lovituri de la 7 m: 3/3

tn-Razvan-Szopka-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 73Dinamo: Dragomir, Makaria, Fuică - Răpciugă M. (5), Mironescu (4), Răpciugă R. (3), Nicolae (2), Manea (2), Dimache (2), Cojocea (2), Savenco (2), Băluț (2), Nițu (1), Mocanu (1), Chiruţ. Antrenor: Sebastian Bota.

Eliminări: Răpciugă Răzvan

Lovituri de la 7m: 6/3

"A fost un joc greu... După cum a decurs jocul în ultimele 5 minute, suntem nemulţumiţi de rezultat. Credeam că am câştigat, dar se pare că n-a fost aşa. Puteam chiar să şi pierdem... E început de campionat, iar meciurile din prima etapă sunt întotdeauna mult mai grele, pentru că e presiunea psihică de la început. Până la urmă, e un egal, nu e o înfrângere...", a comentat Raul Marian, după joc.

"Noi speram la victorie, dar ne-a costat foarte mult ratările, unu la unu cu portarii, plus cele 3 aruncări de la 7 metri. Per ansamblu sunt mulţumit cu un punct. Decât înfrângere, mai bine un punct! Îi felicit pe băieţii mei pentru ultima parte, pentru că au avut prospeţime şi au revenit în ultimele 10 minute", a declarat tehnicianul oaspeţilor, Sebastian Bota.

tn-Nenad-Savic-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 49"A fost un meci bun, iar acum, după meci, pot spune că un rezultat de egalitate mă mulţumeşte. Am întâlnit o echipă foarte puternică, o echipă cu ambiţii foarte mari în sezonul acesta, au avut şi investiţii destul de serioase, 9 jucători importanţi... Suntem la un început de drum şi ne-am aşteptat să fie un meci deosebit de greu. Şi la noi au venit câţiva jucători noi şi din păcate relaţiile încă nu s-au sudat aşa cum am fi dorit noi. În ultimele 10 minute, parcă ceva s-a rupt la noi în echipă. Am avut acele 4-5 goluri avans, dar nu am ştiut să gestionăm pe final acest rezultat. Dar, să nu uităm, este un punct câştigat până la urmă... tn-Radu-Lazar-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 25Păcat, că în ultimele 5 minute am avut 2-3 ratări, singur cu portarul advers, iar o singură minge probabil că ne era de ajuns pentru a aduce cele 3 puncte la Turda. Să nu uităm că este un campionat foarte echilibrat...", a comentat Horaţiu Gal, tehnicianul Potaissei, la conferinţa de presă organizată după joc.

Credit FOTO: MirceaRosca.com