img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Potaissa Turda a realizat surpriza play-off-ului!

tn-hc-potaissa-turda-hc-odorhei-33-31-play-off-3

Handbaliștii de la Potaissa Turda au produs surpriza play-off-ului, reușind să învingă formația care a terminat sezonul regulat pe primul loc, HC Odorhei. După victoria cu 26-23 de la Turda, elevii lui Horațiu Gal au terminat nedecis la Odorhei (28-28), iar la loviturile de departajare s-au impus cu 33-31!

Victoria împotriva echipei din Odorhei este una magnifică, în condițiile în care a fost obținută în ciuda deciziilor scandaloase ale forurilor disciplinare din FRH (care i-au permis lui Vladimir Rusia, jucătorul Odorheiului, să joace, deși trebuia să fie suspendat!), în ciuda brigăzii de arbitrii (care a favorizat pe alocuri formația gazdă, în jocul de la Odorhei), în ciuda unui buget care nu se poate compara cu cel al Odorheiului și în ciuda unui public care a făcut toate eforturile să-și ducă favoriții spre victorie. TurdaNews a anticipat asta chiar în articolul dinaintea jocului, intitulat sugestiv: "Putem lupta și singuri împotriva tuturor!".

O primă repriză dominată de gazde

Debutul de joc a fost favorabil echipei gazdă, care avea un avans de 3-0 în minutul 3. Turdenii se dezmeticesc treptat-treptat, iar în minutul 17 Potaissa preia conducerea pentru prima dată, după golul lui Câmpan: 9-10. Însă, harghitenii întorc rezultatul în doar 3 minute (12-10), iar finalul de repriză le aparține, după ce Savic este eliminat pentru două minute (min. 26, scor 13-12), iar gazdele se desprind la 15-12, ratând și câteva ocazii care ar fi putut mări diferența.

Oricum, cu 3 goluri avantaj pe tabelă, formația gazdă deja se gândea la meciul decisiv care ar fi urmat peste o zi, tot la Odorhei.

Potaissa, tărie de caracter în repriza secundă!

Repriza secundă a debutat fulminant pentru elevii lui Horațiu Gal, cu Gică Cântec de neoprit, turdenii egalând pe tabela de marcaj încă din debut de repriză.

În minutul 46, ajungem la 2-22, dar gazdele revin și întorc rezultatul: 23-22. Se joacă pe muchie de cuțit până spre final, când arbitrii repetă figura cu eliminarea lui Savic, la 26-25 pentru Odorhei (min. 55), iar gazdele se desprind la două goluri.

Turda are tăria de caracter să lupte și întoarce situația în favoarea ei, deși mulți nu mai credeau că e posibil, după reușitele lui Adomnicăi (în inferioritate numerică), Cântec și Radu Lazăr. Minutul 59, scor 27-28, chiar dacă arbitrii au luat câteva decizii în favoarea gazdelor!

Odorheiul egalează, iar Turda are atacul în minutul 29 și 15 secunde. Din păcate, nu reușim să finalizăm, așa că meciul intră la loviturile de departajare, care trebuie să decidă echipa câștigătoare.

De neoprit!

La loviturile de departajare, Turda e de neoprit, cei 5 jucători desemnați să execute loviturile reușind să le transforme, în timp ce Kuzmanovschi și Majnov aduc dezastrul în tabăra harghiteană, primul fiind ghicit de Szopka, iar cel de-al doilea cedând psihic și trimițând mingea peste transversală.

tn-hc-potaissa-turda-hc-odorhei-33-31-play-off-1Turda, câștigă! Bucurie imensă în tabăra oaspeților, în timp ce gazdele privesc în gol, nevenindu-le să creadă că micuța echipă din municipiul de pe Arieș s-a putut opune formației care terminase sezonul regulat pe locul 1 (în timp ce Turda a fost pe 8!). Hora bucuriei, întinsă pe terenul din Odorhei, de jucători, oficiali prezenți la meci și mâna de suporteri turdeni, a însemnat descătușarea bucuriei obținerii unei performanțe la care mulți nu sperau că mai e posibilă...

Iar dacă o mână de "frumoși nebuni" au reușit să o facă posibilă, poziționându-se în lupta pentru medalii pentru al doilea an consecutiv, merită toată aprecierea!

HC Odorhei-Potaissa Turda 31-33 (15-12, 28-28) – după aruncările de la șapte metri

HC Odorhei: Szabo, Tevzadze (portari), Mihalcea 7 goluri (2 din 7m), Kuzmanoski 5, Ramba 4, Talas 3, Ferenczi 3, Onyejekwe 3, Rusia 2, Majnov 1, Stoilov

tn-hc-potaissa-turda-hc-odorhei-33-31-play-off-2Potaissa Turda: Varo 1 gol, Szopka (portari), Cântec 12 goluri, Marian 5 (4 din 7m), Cîmpan 3, Pavel 2, Adomnicăi 2, Lazăr 2, Dediu 1, Ștef, Thalmaier, Alisie, Savic, Urban

Au transformat la aruncările de la șapte metri: Mihalcea, Ramba, Rusia, respectiv Marian, Lazăr, Pavel, Adomnicăi, Cântec

Au ratat la aruncările de la șapte metri: Kuzmanoski, Majnov

Aruncări de la 7m (timpul regulamentar): 4/2, respectiv 6/4

Eliminări: 0 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.

Vezi mai jos imaginile video cu finalul de meci, tensiunea de la loviturile de departajare, bucuria obținerii victoriei și declarațiile "la cald", imediat după joc:

Credit FOTO: MirceaRosca.com