img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Jucatori

Potaissa Turda a spulberat Dinamo,
echipa care a adus cele mai multe puncte din deplasare!
tn-Cristian-Adomnicai-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 33

Potaissa Turda a avut o evoluție fulminantă cu Dinamo, echipă care a venit la Turda cu gândul la victorie, înainte de meci fiind foarte încrezători că victoria le va reveni, echipa turdeană fiind prea mică la acest moment. Însă, cu un public fantastic, handbaliștii turdeni au făcut cel mai bun meci din actualul sezon, surclasând categoric cea mai puternică echipă a momentului, pe terenurile străine!

Handbaliștii gazdă au controlat jocul aproape pe toată durata partidei, chiar dacă până prin minutul 23, nu au reușit să se desprindă pe tabelă (11-9). Numai că, ultimele 7 minute ale primului mitan au adus un adevărat taifun pe teren, formația turdeană fiind de neoprit, iar la cabine s-a intrat cu un neverosimil 16-10.

Handbaliștii antrenați de Horațiu Gal și-au continuat "furia" și în debutul reprizei secunde, când scorul a ajuns la 20-11 (min. 37), iar dinamoviștii au început să se agite, dându-și seama ca sunt niște amărâți de câini, prinși într-o cușcă improvizată într-o sală de sport, hăituiți de o legiune turdeană, cu jucători dornici să-și merite din nou titulatura de "magnificii", câștigată sezonul trecut.

Într-o atmosferă de vis, cu fiecare minut care trecea era tot mai evident că Potaissa nu mai putea rata victoria, adversarii trebuind să se recunoască învinși, dacă nu chiar umiliți. În cele din urmă, proporțiile scorului au fost limitate de schimbările făcute de Horațiu Gal, tehnicianul turdean dându-le ocazia tuturor jucătorilor aflați pe bancă să joace în ultimele minute. La finele celor 60 de minute de joc, Potaissa s-a impus cu 29-21 (16-10).

„Era un meci foarte important pentru ambele formații, pentru care ne-am pregătit atent. Pentru prima oară în acest sezon, e o victorie legată de altă victorie, nu mai reușisem acest lucru până acum și asta ne apăsa psihic. Am reușit să facem o apărare solidă și foarte eficientă, care a dus la multe goluri pe contraatac. Victoria a venit și unui fond de joc mai slab al lui Dinamo, cred că atâtea derby-uri jucate în ultima perioadă a dus la o stare de oboseală a lor. A fost un joc disputat în condiții de fair-play, azi echipa mai bună a câștigat. S-au schimbat rolurile față de meciul tur, când ne-au învins 26-20, azi a fost reversul. Această înfrângere nu diminuează șansele lui Dinamo de a se bate la titlu, dar ne menține pe noi cu șanse în lupta pentru play-off. Trecând peste această seară, vom pregăti cu atenție meciul de la Călărași, care în tur ne-au batut categoric. Vrem să ne luăm revanșa și să zâmbim la final.", a declarat președintele clubului turdean, Flaviu Sâsâeac, pentru handbalvolei.ro.

După acest meci, Potaissa Turda se menține pe locul 8, care le-ar asigura calificarea în play-off, cu 1 punct înaintea celor de la HC Vaslui. Etapa viitoare, handbaliștii turdeni se vor deplasa la Dunărea Călărași.

Potaissa Turda-Dinamo București 29-21 (16-10)

Potaissa Turda: Varo, Szopka (portari), Cîntec 9 goluri, Pavel 4, Urban 4, Dediu 3, Adomnicăi 3, Cîmpan 2, Alisie 2, Marian 1, Savic 1, Rogoz, Ștef, Thalmaier, Fazekas, Lazăr

Dinamo București: Makaria, Fuică, Irimuș (portari), Chiruț 5 goluri, Ragot 3, Diaw 2, Asoltanei 2, Nițu 2, Sandrk 2, Vrankovic 2, Mironescu 1, Băluț 1, Mocanu 1, Răpciugă, Manea, Șandru

Aruncări de la 7m: 1/1, respectiv 5/2

Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

Vezi mai jos câteva secvențe din joc, cu atmosfera incendiară din tribună, cu bucuria de la final, dar și cu delcrațiile de la conferința de presă:

Credit FOTO: MirceaRosca.com