img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Potaissa Turda câștigă în deplasare și urcă 3 locuri în clasament!
tn-alexey-hc-potaissa-turda

Potaissa Turda a învins astăzi la CSM Ploiești și a urcat 3 poziții în clasament, ajungând pe locul 8. handbaliștii antrenați de Horațiu Gal au făcut o primă repriză aproape perfectă și au intrat la cabine cu un avans de 7 goluri, respectiv 18-11!

Practic, a fost o repriză dominată categoric de turdeni, care au început jocul în trombă și au condus cu 2-6 în minutul 11. Singurul moment, în care echilibrul a fost aproape de a se reface a fost exact după minutul amintit anterior, când tehnicianul gazdelor a solicitat un Time-Out, iar ploieștenii au revenit la 5-6, în doar 2 minute. Însă, atent, Horațiu gal a solicitat și el un Time-Out, pentru a reorganiza jocul echipei sale, iar indicațiile s-au reflectat destul de repede și pe tabelă: 6-12 în minutul 21! După care Potaissa a intrat la cabine cu 18-11 pe tabelă, în condițiile în care portarul gazdelor, Răzvan Szopka (plecat de la Turda!), a apărat câteva mingi grele, reușind să se opună unei diferențe de proporții.

Numai că, turdenii au ieșit de la cabine aproape convinși că diferența de scor e suficient de mare pentru ca să se mai pună problema învingătoarei, iar această relaxare mentală era să-i coste! Ploieștenii au revenit în joc cu o putere de sacrificiu demnă de apreciat și s-au bătut pentru fiecare minge, cu un ochi la adversar și cu unul pe tabela de marcaj. Cu 10 minute înainte de final, turdenii au început să aibă emoții, gazdele reușind să reducă scorul la 22-24. Însă, Grigoriev și Savic (excelent joc!) au tras echipa după ei și au reușit să puncteze în momentele-cheie ale jocului, nepermițând gazdelor să reducă și mai mult din diferență, așa că partida s-a încheiat cu 28-30 pe tabela de marcaj.

CSM Ploiești: Szopka (19 intervenții), Antonaru (2) – Dragnea 6 goluri, Khaled 4, Tărîță 3, Botezatu 3, Capotă 3, Rasic 3, Telepnev 2, Stăncioiu 2, Mihoc 1, R. Fărcaș 1, Mihoc, N. Fărcaș.

Potaissa Turda: Pallag (12 intervenții), Varo (2) – Savic 7 goluri, Grigoriev 7, Bondar 7, Lazăr 3, Adomnicăi 3, Suciu 2, Cîntec 1, Niazhura, Rotaru, Pavel.

Turda va juca duminică, de la ora 17.00, pe teren propriu, cu HC Adrian Petrea Reșița. ”Este un meci extrem de important pentru noi, pentru că avem nevoie neapărată de o victorie, înainte de confruntarea cu granzii campionatului. Avem nevoie ca publicul să fie alături de noi și să-i ajute pe băieți așa cum au făcut-o în confruntarea cu Târgu Jiu, când au fost alături de ei atunci când era nevoie și i-au împins de la spate spre prima victorie din campionat! Va fi un meci extrem de greu, pentru că întâlnim o echipă cu jucători cu experiență și tocmai de aceea facem apel la public, mai mult ca niciodată!”, a declarat președintele Flaviu Sâsâeac.

CSM Ploiesti - Potaissa Turda 28-30 (11-18)!

CSM Ploiesti - Potaissa Turda 28-30 (11-18)! Turda urcă pe locul 8!

8 Potaissa Turda 5 2 0 3 127 135 -8 6
9 Minaur Baia Mare 5 1 2 2 124 128 -4 5
10 HC Vaslui 5 1 1 3 141 148 -7 4
11 Energia Tg. Jiu 4 1 0 3 108 113 -5 3
12 CSM Ploiesti 5 0 0 5 134 145 -11 0
13 Danubius Galati 5 0 0 5 123 163 -40 0
14 CSM Focsani 2007 5 0 0 5 115 169 -54 0

Credit FOTO: MirceaRosca.com