img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17
logo-primaria-turda

Meniu

Jucatori

Potaissa Turda continuă parcursul perfect din deplasare
tn-AHC-Potaissa-Turda-HCM-Constanta-Dediu-ClaudiuPrimul meci al returului a fost duelul dintre Dinamo București, formație ce câștigase toate partidele de acasă, și Potaissa Turda, echipă ce avea se împusese în toate deplasările din acest sezon. Câștig de cauză au avut oaspeții, care au făcut o parte secundă foarte bună, scor 30-27.

Primele 30 de minute ale meciului au fost sub semnul echilibrului. Ambele echipe au trecut pe rând la conducere, dar intrarea între buturi a lui Dragomir a făcut ca Dinamo să arate mai bine pe final de repriză și să intre în avantaj la cabine, 15-14.

Începutul părții secunde a aparținut gazdelor, care s-au desprins la patru goluri în minutul 35, după ce Dragomir și-a continuat recitalul început în finalul primei părți. Horațiu Gal a mutat și el la nivelul porții, introducându-l pe Ludovic Varo în locul lui Răzvan Szopka, iar jucătorul transferat în această vară de la HC Odorhei a făcut adevărate minuni. Potaissa Turda a revenit în joc în urma intervențiilor acestuia și a egalat la 20 prin Savic (minutul 42), pentru ca șase minute mai târziu Pavel să-și aducă echipa în avantaj. Dinamo nu a găsit soluții pe faza ofensivă, iar oaspeții s-au desprins la trei goluri, 25-22 (minutul 49), pentru ca Dimache și Șandru să readucă speranțele în tabăra dinamovistă la un rezultat pozitiv. Potaissa a rezolvat însă definitiv soarta meciului, după ce același Pavel i-a furat o minge lui Șandru în minutul 59 și a înscris pe contraatac pentru 29-26, reușind să obțină astfel al șaselea succes din tot atâtea partide disputate în deplasare.

Dinamo București-Potaissa Turda 27-30 (15-14)
Dinamo București: Makarie, Dragomir (portari), Șandru 8 goluri (2 din 7m), Băluț 4, Mocanu 4, Mironescu3, Chiruț 2, Manea 2, Dimache 2, Răpciugă R. 1, Răpciugă M. 1, Purcărea, Nicolae, Savenco
Potaissa Turda: Varo, Szopka (portari), Dediu 6 goluri (1 din 7m), Bursuc 6, Adomnicăi 6, Câmpan 3, Pavel 3, Ignat 2, Savic 2, Lazăr 1, Ștef 1, Alisie
Aruncări de la 7m: 2/2, respectiv 3/2
Eliminări: Pavel, Savic

Sursa: Adrian Ghiurluc / HandbalVolei.Ro

Credit FOTO: MirceaRosca.com