img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Jucatori

Potaissa Turda continuă să uimească!

După egalul cu campioana, acum a învins vicecampioana!

tn-AHC-Potaissa-Turda-HCM-Constanta-Dediu-Claudiu

Potaissa Turda îşi continuă parcursul fantastic din noua ediţie de campionat, reuşind să treacă şi de etapa a şaptea, păstrându-şi invincibilitatea, însă mai mult decât atât, reuşind să câştige în premieră în faţa vicecampioanei Ştiinţa Dedeman Bacău!

Jocul a fost unul extrem de dificil, în condiţiile în care oaspeţii au arătat că au o echipă valoroasă şi extrem de motivată, care a venit la Turda cu gândul la victorie. Iar acest lucru s-a văzut în special în prima repriză, când gazdele nu au reuşit să ţină pasul cu vicecampionii României, iar aceştia au intrat în avantaj la pauză (12-13).

tn-AHC-Potaissa-Turda-HCM-Constanta-bucurie

A urmat, însă, repriza secundă, pe care elevii lui Horaţiu Gal au reuşit să şi-o adjudece, tot aşa cum au făcut-o cu campioana HCM Constanţa. După joc, antrenorul Horaţiu Gal s-a destăinuit că a existat un moment psihologic, când tabela indica scorul 22-19, în minutul 52 şi 30 de secunde, identic ca timp şi scor cu partida din sezonul trecut, când turdenii nu au mai înscris nici un gol, în timp ce băcăuanii au avut 4 reuşite, adjudecându-şi victoria in extremis.

tn-AHC-Potaissa-Turda-HCM-Constanta-Cimpan-Flavius

Însă, cu un Szopka care a făcut minuni între buturile formaţiei turdene în repriza secundă, echipa a prins aripi, iar publicul a creat din nou acea atmosferă incendiară, ajutându-şi favoriţii să uimească din nou România şi dintr-o echipă care în vară era aproape de desfiinţare, să devină un adversar de temut pentru oricine, reuşind să pună punct istoriei defavorabile din jocurile cu campioana şi vicecampioana României.

Câteva secvenţe video din joc, pentru a vedea atmosfera impresionantă din sala bariţiu din Turda Nouă, puteţi viziona mai jos:

În etapa 7 s-au disputat jocurile:

HC Odorhei - Pandurii Târgu Jiu 26-27 (11-13)

Potaissa Turda - Ştiinţa Dedeman Bacău 24-22 (12-13)

Poli Timişoara - HCM Baia Mare 30-24 (15-11)

CS Caraş Severin - HCM Constanţa 21-29 (10-16)

Dinamo Bucureşti - CSM Bucureşti 25-18 (15-9)

Steaua Bucureşti - Bucovina Suceava 33-31 (16-13)

După această etapă, campionatul va fi întrerupt până în 10 noiembrie, dată la care turdenii se vor deplasa la HC Odorhei.

Credit FOTO: MirceaRosca.com