img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Jucatori

Potaissa Turda egalează in extremis campioana României,

după o repriză secundă de vis!

tn-AHC-Potaissa-Turda-HCM-Constanta-hora-bucuriei

O repriză secundă de senzaţie făcută de Potaissa Turda, în compania campioanei României, a contribuit la un rezultat remarcabil realizat de elevii lui Horaţiu Gal, care au făcut un egal merituos, chiar dacă multipla campioană a venit la Turda cu gândul la victorie.

În acest sens, oaspeţii au venit încă de vineri la Turda, iar pentru sâmbătă au solicitat două poziţii de antrenament. "N-am mai auzit de aşa ceva până acum", spunea tehnicianul turdenilor, după meci. Şi după o primă repriză în care s-au desprins la 8-13, puţini şi-ar fi închipuit că, totuşi, campioana poate fi pusă în genunchi la Turda şi executată cu sânge rece de Dediu, cu 1 secundă înainte de fluierul final.

A fost o primă repriză în care gazdele au ratat de 5 ori în situaţie de "unu la unu", au ratat 2 lovituri de la 7 metri şi au dat adversarilor 2 mingi de contraatac. Tocmai din acest motiv, la pauză, deşi scorul era 8-13, antrenorul Horaţiu Gal le-a solicitat elevilor săi să aibă încredere în ei, iar ce a urmat s-a văzut în repriza secundă.

tn-AHC-Potaissa-Turda-HCM-Constanta-bucurieO repriză dementă, în care oaspeţii au fost surprinşi de dârzenia cu care turdenii s-au bătut pentru fiecare minge, într-o fantastică luptă în care au încercat să demonstreze că bugetul, palmaresul şi valoarea individuală a constănţenilor nu sunt mai presus decât dăruirea şi unitatea echipei turdene, susţinută de un public unic în ţară!

tn-AHC-Potaissa-Turda-HCM-Constanta-Cimpan-FlaviusIar turdenii au reuşit să recupereze punct cu punct, cu o "foame" de performanţă care i-a speriat şi pe mult mai titraţii jucători adverşi... Cu un Szopka în formă mare, de care adversarii s-au lovit adeseori în încercarea de a scutura plasa porţii turdene, Dediu et comp. au fost eroii unei confruntări istorice, care au pus în genunchi campioana absolută a ultimilor ani! Şi asta în condiţiile în care handbaliştii turdeni au surmontat chiar şi o diferenţă de 11-17 înregistrată în repriza secundă! Cei drept, şi cu ajutorul unui public care i-a susţinut necondiţionat, iar în ultimele 5 minute a creat o presiune fantastică, toată sala fiind în picioare pentru a-şi susţine favoriţii.

tn-AHC-Potaissa-Turda-HCM-Constanta-Dediu-ClaudiuCu 4 secunde înainte de final, pe atacul turdenilor, Flaviu Câmpan ratează, de pe semicerc, însă mingea revine turdenilor, care continuă atacul, iar Claudiu Dediu îşi asumă rolul de "marcator in extremis", reuşind o egalare care a aruncat în aer tribuna turdeană,

Adversarii au simţit atât de profund umilinţa de la Turda, încât oficialii echipei au refuzat să se mai prezinte la conferinţa de presă organizată după joc, deşi jurnaliştii nu au avut nici o vină. Un gest reprobabil din partea unui club galonat, totuşi, care ar fi trebuit să-şi păstreze nealterată atitudinea de campioană, de respect pentru sport, competitori, public şi mass media.

Potaissa Turda - HCM Constanţa 23-23 (8-13)

Potaissa: Varo, Szopka – Dediu (10 goluri), Adomnicăi (4), Cîmpan (4), Pavel (2), Marian (1), Savic (1), Lucian Ignat (1), Bursuc, Rogoz, Alisie, Ștef.

Antrenor: Horațiu Gal

Aruncări de la 7 metri: 4, 1 transformată (Dediu) / 3 ratate (Marian, Bursuc, Dediu)

Eliminări: Savic, Adomnicăi, Alisie

HCM Constanța: Popescu, Stănescu – Novanc (4 goluri), Toma (4), Criciotoiu (4), Șimicu (3), Csepreghi (3), Buricea (2), Sabou (1), Angelovski (1), Cristescu (1), Stavrositu, Sadoveac, Șoldănescu

Antrenor: Zvonko Sundovski

Aruncări de la 7 metri: 3, 2 transformate (Csepreghi) / 1 ratată (Toma)

Eliminări: Șimicu, Sabou, Angelovski, Cristescu (2).

Credit FOTO: MirceaRosca.com