img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Potaissa Turda şi Minaur Baia Mare s-au calificat la turneul final!

tn bogdan-miclaus-handbal-potaissa-turda-foto-mircea-rosca

Duminică 26 mai, începând cu ora 10, s-a dat startul în jocul dintre Potaissa Turda - Unirea Sânnicolau Mare, partidă în care turdenii au avut neaparat nevoie de victorie, pentru a se califica la faza finală a competiției la această categorie de vârstă.

Potaissa Turda - Unirea Sânnicolau Mare  31 - 24 (16-17)

Din start, elevii lui Adrian Cercelaru au condus pe tabelă la un gol sau două diferență până în minutul 22, când au fost egalați la 22. Din acel moment lucrurile au început să se precipite din ce în ce mai mult, fapt care a dus la ratarea ocazii din poziție iminentă de gol, fie că a apărat portarul advers, fie că turdenii au trimis mingea în bară de nu mai puțin de 10 ori!

Pauza i-a găsit pe bănățenii din Sânnicolau cu un avans în fața gazdelor de la Potaissa. În partea secundă a jocului fiecare dintre cele două echipe au trecut la conducere pe tabelă, până în minutul 34, când Potaissa s-a distanțat la două goluri (23-21), iar patru minute mai târziu avantajul turdenilor a crescut la 4 goluri (26-22).

Pe finalul jocului, turdenii au fost pe "val" și au mărit avantajul la 7 goluri (31-24), scor cu care a luat sfârșit partida, iar în urma acestei victorii Potaissa și-a câștigat dreptul de participare la turneul final al competiției la această categorie de vârstă.

Potaissa: Fleșer Dragoș, George Iozon, Vlad Coman - portari

Vlad Vaștag (9 goluri), Ionuț Blidar (7), Raul Măcicășan (6), Bogdan Miclăuș (4), Bogdan Popa (3), Sorin Madarasz (2). Pe parcursul turneului și-au mai adus contribuția la realizarea obiectivului următorii: Ovidiu Costea, Marius Mocan, Bogdan Brad, Robert Rozsa, Sergiu Iaroi, Lorand Nagy și Gabriel Hudrea. Antrenor prof. Adrian Cercelaru.

Unirea: Alin Cotojman, Narcis Ciobanu - portari

Ralph Suba Roosz (9 goluri), Darius Dragon (7), Albert Guran (5), Dan Albăstroiu (3).Antrenor: prof,Dan Morar.

Minaur Baia Mare - CSS Odorheiu Secuiesc 39 - 20 (20-9)

De la 11.30, în ultimul joc al turneului semifinal găzduit de Turda, Minaur Baia Mare a întâlnit pe CSS Odorheiu Secuiesc, în fața căreia s-a impus de o manieră categorică cu scorul de 39 - 20, la pauză tot băimărenii lui Florin Mironescu au condus pe tabelă cu scorul de 20 - 9. A fost un joc fără istoric, deoarece la calitatea jucătorilor de care dispune Minaur nu putea să se împiedice de adversarii din acest joc, cum de fapt nu s-au împiedicat nici în  celelalte partide.

Minaur: Cătălin Cutoi, Dan Tapalagă - portari

Adrian Chiș (6 goluri), Alex Bologa, Vlad Olar, Cristi Bodnarescu (câte 5), Octavian Bizău, Marius Pop, Vlad Bondor (câte 3), Gerge Voicu (2).

Lic Traian Vuia Reșița, în ultima etapă a stat

În urma rezultatelor înregitrate în grupa a III-a, din turneul semifinal organizat la Turda, Minaur Baia Mare - prof. Florin Mironescu și Potaissa Turda - prof. Adrian Cercelaru, s-au calificat pentru ultimul act al competiției la categoria de vârstă juniori II.

Credit FOTO: MirceaRosca.com