img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Potaissa Turda (juniori III) s-a calificat la turneul semifinal!

tn raul-macicasan-handbal-potaissa-turda-foto-mircea-rosca

Sâmbătă dimineaţa începând cu ora 9, componentele grupei H la categoria de vârstă juniori III s-au aliniat la startul ultimelor jocuri.

Reamintim că această grupă a fost văduvită de prezenţa echipei Universitatea II Năsăud, care nu s-a prezentat la cel de-al patrulea turneu oficial din cauza problemelor financiare cu care se confruntă.

LPS Bistriţa – HC 2003 Aleşd 13 – 24 (9-16)

În prima partidă a zilei de sâmbătă, echipa Liceului Sportiv Bistriţa a avut ca parteneră echipa Handbal Club 2003 Aleşd. Bistriţenii au reuşit să ţină pasul cu adversarii până în minutul 4 când scorul a fost egal (2-2), apoi echipa bihoreană a condus ostilităţile, atât în teren cât şi pe tabela de marcaj, având la jumătatea primei părţi un avans de cinci goluri (5 -10). Cu cinci minute înaintea pauzei, bistriţenii au redus diferenţa la patru goluri ( 9-13), dar echipa din Aleşd a reuşit trei goluri consecutive fără să primească, având la pauză un  avantajul de şapte goluri (9-16).  Repriza secundă a avut aceiaşi regie, cu bihorenii la timonă, diferenţa de 6-7 goluri menţinându-se până în ultimele cinci minute de joc, când echipa de pe malul Crişului a reuşit să cinci goluri consecutive, fără să primească nici unul. La finalul celor 50 de minute de joc, tabela de marcaj a consemnat victoria celor din Aleşd, scor final 13 – 24. O evoluţie bună au avut portarii celor două echipe Robert Călinaru (LPS), cu 8 intervenţii bune, dar şi omologii din poarta celor din Aleşd, Lorand Pusztai (2) şi Rareş Luncan (10).

Pentru echipa din Bistriţa au marcat: Răzvan Baba (5), Eduard Rusu (4), Tudor Vlasa, Vasile Calini, Cătălin Ţâra, Marian Pop (câte 1)

De la HC 2003 Aleşd au marcat: Petru Balogh (8), Răzvan Creţ (6), Sergiu Sârcă (5), Alex Vencel, Flaviu Sârcă (câte 2), Rareş Lascău (1).

LPS Bistriţa: Robert Călinaru, Paul Şulea – Alex Târnovan, Emilian Moga, Darius Borza, Vasile Calini, Tudor Vlasa, Cristian Sabău, Răzvan Baba, Marian Pop, Cătălin Ţîra, Alex Gavrilaş, Eduard Rus, Cătălin Morar.

HC 2003 Aleşd: Lorand Pusztai, Rareş Luncan – Sergiu Sârcă, Bogdan Bulzan, Alexandru Vencel, Cristian Bozga, Flaviu Sârcă, Răzvan Creţ, Rareş Lascău, Ovidiu Brândaş, Petru Balogh.

Univ. I Cluj Napoca - LPS Bistriţa  25 – 19 (10-11)

Echipa Liceului Sportiv din Bistriţa a început bine acest joc, având după numai şase minute un avans de patru goluri, apoi la jumătatea primei părţi au fost egalaţi la 5 şi încet-încet s-a stins, dar la pauză au avut un gol avans (10-11). Bistriţenii ar fi putut controla jocul, dar greşelile comise i-au costat. Echipa din teren pe faza de atac a abuzat de aruncări din afara liniei de 9 metri, ceea ce a facilitat intervenţiile portarului. Repriza secundă a aparţinut echipei din Cluj, care a reuşit să înscrie 14 goluri, faţă de numai 8 cea din Bistriţa. Bistriţenii pot pune această înfrângere pe seama faptului că au jucat la interval foarte scurt două jocuri, ceea ce la acest nivel contează foarte mult. Acest lucru s-a întâmplat din cauză că echipa Universitatea II Năsăud nu a fost prezentă la joc. Clujenii au avut noroc cu evoluţia portarului Peter Barla, care a parat 8 aruncări la poartă. De cealaltă parte Robert Călinaru a avut doar 4 intervenţii, în urma cărora şi-a salvat echipa de la gol.

Pentru Universitatea I Cluj au marcat: Vlad Pop (8), Cătălin Fodorean (5), Vasile Ordace (4), Bogdan Roşca (3), Dan Dăncilă (2), Raul Câmpean, David Kereky şi Dan Cazan (câte 1).

Marcatorii echipei LPS au fost: Eduard Rusu (7), Tudor Vlasa, Răzvan Baba (câte 3), Alex Târnovan, Cătălin Ţâra (câte 2), Vasile Calini, Cristian Sabău (câte 1).

Univ. I Cluj: Alex Raţiu, Peter Barla – Raul Domide, Dan Cazan, Vlad Pop, Raul Câmpean, Bogdan Roşca, Dan Dăncilă, Bogdan Tripon, David Kereki, Ionuţ Sălăjean, Vasile Ordace, Cătălin Fodorean.

ACS Potaissa Turda - Univ.  I Cluj Napoca 38 – 35 (21-18)

tn sorin-madarasz-handbal-potaissa-turda-foto-mircea-roscaJocul dintre reprezentantele judeţului Cluj a tras cortina peste cel de-al patrulea turneu official, rezervat echipelor de junior III. A fost un adevărat spectacol făcut în special de echipa Potaissa, care cu această victorie şi-a asigurat primul loc în grupa H, ceea ce îi conferă dreptul de participare la Turneul semifinal.

Elevii lui Adrian Cercelaru şi-au pus adversarii la respect încă din startul partidei, când după patru minute conduceau cu 4-0.  În minutul 17, turdenii au avut un avans de 10 goluri (19-9), avantaj care până la pauză s-a redus la numai 3 goluri (21-18).

tn dragos-fleser-portar-potaissa-turda-handbal-juniori-3În partea secundă, tehnicianul celor de la Potaissa a rulat întregul lot de jucători, dar şi aşa în minutul 43 au avut un avans consistent. Până la finalul jocului clujenii au reuşit să micşoreze diferenţa la numai 3  goluri (38-35), pe fondul unei relaxări a celor de la Potaissa, care mai mult se gândeau la ceea ce va urma la turneul semifinal. În acest ultim joc, importantă a fost victoria, care îi conferă statutul de lider al grupei H. La evoluţia colegilor din teren, atât Dragoă Fleşer cât şi Ştefan Popa, au avut o evoluţie bună parând (4), respectiv (10) şuturi pe care scria gol. De la Universitatea, portarul Peter Barla a avut 5 intervenţii salutare.

tn bogdan-miclaus-handbal-potaissa-turda-foto-mircea-roscaPentru Potaissa au marcat: Raul Măcicăşan (12), Bogdan Miclăuş (8), Sorin Madarasz (6), Ionuţ Blidar, Robert Rozsa (câte 4), Gabriel Hudrea, Bogdan Bârla, Bogdan Popa, Marius Mocan (câte 1).

De la Universitatea au marcat: Vlad Pop, David Kereky, Raul Domide (câte 6), Cătălin Fodorean (5), Bogdan Roşca, Vasile Ordace (câte 4), Ionuţ Sălăjean, (2), Dan Cazan (2).

Potaissa:  Dragoş Fleşer, Ştefan Popa – Roland Nagy, Marius Mocan, Sorin Madarasz, Bogdan Bârla, Teodor Pinţoiu, Bogdan Popa, Răzvan Iaroi, Bogdan Miclăuş, Ionuţ Blidar, Rareş Szekely, Robert Rozsa, Raul Măcicăşan, Gabriel Hudrea.

tn adrian-cercelaru-antrenor-handbal-juniori-3-potaissa-turda-bucurie-hora

Univ. II Năsăud – HC 2003 Aleşd 0 – 10 – neprezentare

ACS Potaissa – Univ. II Năsăud  10 – 0 – neprezentare

La acest turneu rezervat echipelor de junior III au oficiat următoarele brigăzi de arbitri: