img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17
logo-primaria-turda

Meniu

Jucatori

Potaissa Turda s-a calificat la Turneul final al categoriei juniori 5!
tn01-juniori-5-potaissa-turdatn03-juniori-5-potaissa-turdaÎn perioada 1–2 iunie, care a coincis cu serbările Zilei Copilului, sala de sport "Gheorghe Batriţiu" din Turda a găzduit faza semifinală la minihandbal/juniori 5 masculin, la care şi-au asigurat prezenţa 8 echipe, după calificări din Euro Zonalele RO6 şi RO7.

Grupa A: Academia de Handbal Minaur Baia Mare,CSSSighişoara, ADEP Satu Mare, Potaissa Turda.În urma tragerii la sorţi, cele două grupe care şi-au disputat întâietatea la Turda au avut următoarea componenţă: Grupa B: Extrem Baia Mare, Olimpic Târgu Mureş, ,,U,, Transilvania Cluj, HC Odorhei. La această categorie de vârstă jocurile s-au disputat pe durata a două reprize a câte 15 minute.

Potaissa Turda – ADEP Satu Mare 18–5 (12-0)

În partida de debut a competiţiei programată vineri de la ora 11, Potaissa Turda, a întâlnit formaţia celor de la ADEP Satu Mare. Turdenii evâluând pe teren propriu, au reuşit o primă repriză de excepţie în care au marcat 12 goluri fără să primească nici un gol. În partea secundă, elevii lui Aurel Oroian au ridicat piciorul de pe acceleraţie, fapt care a făcut să mai puncteze de numai şase ori, primind în schimb 5 goluri.

tn02-juniori-5-potaissa-turda
Pentru Potaissa Turda au marcat: Alexandru Ghivil (5 goluri), Mircea Chifor (4), Robert Tamas Kiss, Raul Pop, Denis Vereş (câte 3 goluri).

Marcatorul echipei învinsă a fost: Ioan Bălănuţă (5 goluri)

Potaissa Turda: Daniel Pălăcean, Marius Boier, Alexandru Ghivil, Cătălin Ghivil, Mircea Chifor, Robert Tamas Kiss, Robert Fheer, Dragoş Olteanu, Andrei Danciu, Cornel Moldovan, Raul Pop, David Kovacs, Răzvan Madaraş, Gheorghe Pătraş, Denis Vereş, Răzvan Cristian, Deghe, Traian Adrian Crişan, Daniel Teofil Sârb, Ioan Adrian Bob, Julian Sămărtinean, Bernard Zsolt Vereş. Antrenor: Aurel Oroian

ADEP Satu Mare: Cl. Băiescu, Cl. Pop, A. Săsărman, R. Deac, P. Mureşan, B. Podin, Fl. Jurj, P. Ienceu, M. Nicolescu, L. Iodi, G. Tomşa, P. Mariţa, I. Bălănuţă, A. Flimion.

Antrenor: Dan Sebastian

Olimpic Tg. Mureş – Extrem Baia Mare 8–9 ( 2-2)

După cum arată scorul final acest joc a fost unul deosebit de echilibrat şi cu goluri foarte puţine. Dacă după primele 15 minute pe tabelă era înregistrat mai degrabă un scor de la un meci de fotbal, nicidecum de unul de handbal, nici în partea secundă cei prezenţi nu au fost răsplătiţi cu goluri prea multe. La finalul partidei, învingătoare a fost echipa venită de la poalele Gutâiului, adică Extrem Baia Mare, cu un lot mult mai restrâns numeric s-a impus la un gol diferenţă.

Pentru Extrem Baia Mare au înscris: Raul Achin (5 goluri), Adrian Maroşan (4)

De la Olimpic au marcat: Heitu (3), Cătană, Cotora (câte 2), Savu (1)

Olimpic Tg. Mureş: Bogdan Cătană, Alex Lăcătuş, Sergiu Savu, Nicuşor Molnar, Mihai Mathe, Rareş Dolcean, Antonio Cotora, Radu Moldovan, Alin Heitu, Alexandru Pintea, Cătălin Negrea, David Şoş, Răzvan Rureşan, Patric Mureşan, Dacian Toma, Alin Pop, tudor Farcaş, Antonio Bubac, Tudor Chimir, Raul Cristea, Hunor Papi, Marius Marin, Denis Roman. Antrenori: prof. Mihaela şi Claudiu Evi

Extrem Baia Mare: Imbre Fekete, Cătălin Ţintaş, Adrian Maroşan, Paul Rogojan, Andrei Maroşan, Alex Pop,  Bogdan Chira, Raul Achim, Robert Fulop, Mihai Auszer, Andrei Şan, Alexandru Fet. Antrenor: prof. Cristian Maroşan

AH Minaur Baia Mare – CSS Sighişoara  12–6 (21-16)

În cel de-al treilea joc al fazei grupelor, Academia de Handbal Minaur Baia Mare a întâlnit cea de-a doua reprezentantă a judeţului Mureş, CSS Sighişoara.

După o primă repriză dominată de echipa maramureşeană, pregătită de soţii Maria şi Victor Pop, reprezentanta judeţului Mureş nu a reuşit să înscrie decât 6 goluri. În partea secundă maramureşenii au punctat de numai 9 ori, pe când adversarii de 10 ori, dar cu avantajul lejer obţinut în prima parte au reuşit să termine învingători la 5 goluri diferenţă.

Pentru echipa învingătoare au marcat: Birtaş (8 goluri), Băban (5), Leş, Cociota (câte 3), Ciceu, Miclea (câte 1).

De la învinşi au punctat: Irimia, Câmpian (câte 6 goluri), Adam (2), Fiscu, Toma (câte 1)

AH Minaur: Barbul, Kiss, Marchiş, Leş, Ciceu, Băban, Matiaş, Cociota, Miclea, Birtaş, Demian, Stan I, Stan II, Ardelean.

Antrenori: Maria şi Victor Pop

CSS Sighişoara: Deleanu, Bolgar, Toma, Adam, Dangulea, Şandru, Irimia, Mies, Fiscu, Câmpian, Târcă, Harghel.

Antrenor: prof. Gheorghe Forsea şi Sorin Mureşan

,,U,, Transilvania – HC Odorhei  17–7 (6-3)

După prima repriză elevii lui Cristi Coroian şi Claudia Costin, au reuşit să se impună la trei goluri diferenţă, avantaj care pînă la final s-a dovedit a fi suficient pentru a câştiga jocul. În partea secundă tot clujenii au dominat partida, reuşind de această dată să fie mai productivi, înscriind de 11 ori în poarta celor din Odorhei. Harghitenii lui Aron Geza Simon nu au putut replica decât de patru ori în partea a doua a jocului.

Pentru clujeni au marcat: Iuşan, C. Duma (câte 5 goluri), P. Duma (4), Păcală (2), M. Costin (1).

De la echipa harghiteană au marcat: L. Hadnagy (3 ), S. Kiss (2), Z. Zoltani, A. Telegdy (câte 1).

,,U,, Transilvania: Şoş, Rusu, Iuşan, Păcală, P. Duma, C. Duma, M. Costin, Câmpean, Chiş, Cherecheş, Pustan, Alex Mureşan, M. Pop, Şerban.

Antrenori: Cristian Coroian şi Claudia Costin

HC Odorhei: Ursan, B.Kacso, Z.Zoltani, Baranyai,  Sz. Kacso, Hadnagy, S. Kiss, Katona, Nyisztor, Kovacs, Sz. Szabo, Vinceller, Telegdy, Marosi, M. Szabo, Denes. Antrenor: Aron Geza Simon.

După masa zilei de vineri a debutat cu jocul dintre:

CSS Sighişoara – Potaissa Turda 15 – 20 (6-10)

În acest joc, sighişorenii şi-au propus victoria, pentru a anula înfrângerea din primul joc cu cei de la Academia de Handbal Minaur. Jocul lor a surprins întreaga asistenţă, deoarece au efectuat un presing total pe parcursul celor 30 de minute de joc efectiv. Cu toate acestea, elevii lui Aurel Oroian au reuşit să dejoace sistemul impus de sighişoreni, conducând la pauză cu patru goluri. În repriza secundă tot turdenii au fost la timona jocului, reuşind la final să se impună  la 5 goluri diferenţă.

Pentru echipa profesorilor Gheorghe Forsea şi Sorin Mureşan au reuşit să marcheze: Câmpian (5), Irimia, Fiscu (câte 4), Adam (2).

Pentru Potaissa au marcat: Mircea Chifor (9), Robert Tamas Kiss (5), Raul Pop (3), Robert Fheer (2), Alex Ghivil (1).

HC Odorhei – Olimpic Târgu Mureş 5-11  (2–4)

Oricât au dorit harghiteni să se impună în jocul cu vecinii de judeţ nu au reuşit, chiar dacă evoluţia după prima repriză a creat această vagă impresie. Cu numai şase goluri înscrise în prima parte, două de către echipa din Odorhei şi patru de cea din Târgu Mureş, cei prezenţi au văzut un joc tacticizat. În partea secundă elevii soţilor Mihaela şi Claudiu Evi au găsit antidotul şi au mai punctat de şapte ori, pe când harghitenii numai de două ori, terminând învingători acest joc.

Pentru echipa din Odorhei au marcat: Ursanu, Hadnagy (câte 2), Telegdy (1).

Marcatorii celor de la Olimpic au fost: Heitu (10), Pintea (1).

ADEP Satu Mare – AH Minaur Baia Mare 2–20 (2-11)

Jocul dintre cele două echipe din judeţe vecine a fost tranşat de maramureşeni în favoarea lor. Dacă în prima repriză sătmărenii au reuşit să înscrie două goluri, în partea secundă nu au mai reuşit absolut nimic. De cealaltă parte, elevii soţilor Maria şi Victor Pop au punctat de 11 ori în prima parte şi de 9 ori în partea secundă, cu specificaţia că cei doi tehnicieni au rulat absolut tot lotul avut la dispoziţie. Este o victorie a maramureşenilor în faţa sătmărenilor care ne scuteşte de orice comentarii.

De la echipa învinsă a reuşit să înscrie de două ori Ioan Bălănuţă.

Pentru Minaur au punctat: Băban, Ciceu (câte 5 goluri), Cociota (4), Leş, Matiaş, Birtaş (câte 2).

Extrem Baia Mare - ,,U,,Transilvania Cluj  13–11 (4-4)

Joc destul de echilibrat între cele două grupări. În prima parte a întâlnirii fiecare echipă a reuşit să înscrie doar câte 4 goluri, din prea mare precauţie. Nici partea secundă nu a fost mult mai darnică cu cei prezenţi în tribună. Totuşi, băimărenii au punctat de 9 ori, pe când clujenii numai de 7 ori.

Pentru echipa condusă de prof. Cristian Maroşan au marcat: Raul Achim, Adrian Maroşan (câte 5 goluri), Andrei Maroşan (2), Cătălin Ţintaş (1).

Pentru gruparea clujeană au marcat: Marc Costin (5), P. Duma, C. Duma (câte 3).

Sâmbătă dimineaţa de la ora 9 ,,balul,, a fost deschis de jocul dintre:

CSS Sighişoara – ADEP Satu Mare  27–8 (13-4)

Sighişorenii au bifat prima victorie la acest turneu, victorie destul de consistentă, în faţa unei echipe sătmărene care nu s-a regăsit pe intreg parcursul turneului. Singura scuză plauzibilă a celor de la ADEP este faptul că toţi componenţii lotului sunt începători în ale handbalului. Sighişorenii, cu un joc care a surprins pe toată lumea (om la om pe tot terenul), au reuşit să se impună lejer, având 9 goluri avans la pauză. Sătmărenii, în prima parte, au înscris doar 4 goluri. În repriza secundă, echipa din cetatea medievală a Sighişoarei a reuşit să mai înscrie încă 14 goluri, iar sătmăreni au mai plusat şi ei de 4 ori. La finalul celor 30 de minute de joc efectiv, sighişorenii au câştigat cu o diferenţă de 19 goluri.

Pentru echipa învingătoare au marcat: Irimia (10), Fiscu, Şandru, Câmpian, Adam (câte 3), Dangulea, Deleanu (câte 2), Toma (1).

Pentru învinşi au marcat: Bălănuţă (4), Săsărman, Deac, Podin, Tomşa (câte 1).

Extrem Baia Mare – HC Odorhei  20–11 (7-6)

,,Extremiştii,, băimăreni au fost conştienţi că pentru a juca pentru locurile 1-2 le trebuie neaparat victoria în întrecerea cu cei de la HC Odorhei. Prima parte a jocului a fost una echilibrată, cu un uşor avantaj de partea băimărenilor, care la pauză au avut avantaj de un gol pe tabelă. În partea secundă a jocului elevii lui Cristian Maroşan au reuşit să controleze jocul, probabil impulsionaţi de prezenţa în tribună a preşedintelui clubului. Avantajul de un gol la pauză s-a transformat în unul consistent (9 goluri) la finalul jocului în favoarea echipei băimărene.

Pentru echipa băimăreană au marcat: Adrian Maroşan (7), Andrei Maroşan (4), Rogojan, Achim (câte 3), Ţintaş (2), Fet (1).

Marcatorii echipei HC Odorhei au fost: Hadnagy (8),D. Kovacs (3).

tn04-juniori-5-potaissa-turda
Potaissa Turda – AH Minaur Baia Mare 8–19 (5-6)

Jocul dintre cele două echipe a fost echilibrat doar în prima parte, când echipele au mers cap la cap, cu un avantaj de un singur gol pentru echipa care reprezintă Academia de Handbal Minaur Baia Mare. La prima confruntare de acest gen, echipa pregătită de Aurel Oroian şi-a dorit victoria în confruntarea cu cei de la Minaur, fapt care i-ar fi propulsat să dispute întâietatea pentru locurile 1-2. Lipsa de experienţă competiţională a turdenilor a făcut imposibil acest lucru. Partea secundă a jocului a fost dominată net de echipa soţilor Maria şi Victor Pop, care în final s-a impus la o diferenţă de 11 goluri.

Marcatorii echipei turdene au fost: M. Chifor (3), R. Kiss (2), R. Pop, A. Ghivil, D. Oltean (câte 1).

Pentru băimăreni au marcat: Ciceu (7), Birtaş (6), Băban (2), Miclea, Leş, Cociota, Bolgar (câte 1).

Important pentru elevii lui Aurel Oroian este că au ajuns într-o perioadă foarte scurtă de timp să se regăsească pe podiumul competiţiei. Cu această victorie, băimărenii au pornit încrezători în disputa pentru ocuparea locului unu după acest turneu semifinal.

,,U,, Transilvania Cluj – Olimpic Târgu Mureş  9–11 (3-6)

Joc precaut de ambele părţi în special în prima parte, când cele două echipe împreună au reuşit să înscrie doar 9 goluri. Clujenii au punctat de numai 3 ori, pe când ,,olimpicii,, susţinuţi de o galerie numeroasă pe durata celor două zile, au punctat dublu în prima repriză. Susţinerea venită din tribună pentru cei de la Olimpic a putut fi văzută la finalul partidei pe tabela de marcaj. Şi în partea secundă jocul a fost destul de echilibrat, fiecare echipă s-ar fi putut impune până la final. Zeiţa ,,Fortuna,, a fost de partea ,,olimpicilor,, mureşeni, care în final s-au impus la diferenţă de două goluri.

Pentru clujeni au marcat: P. Duma (4), Iuşan (3), Costin (2).

Pentru învingători au punctat: Pintea (5), Cătană (3), Heitu (2), Cotora (1).

ADEP Satu Mare – HC Odorhei  6–15 (3-5)

Gruparea sătmărenilor de la ADEP nu au reuşit decât o primă repriză echilibrată în compania celor de la HC Odorhei, echipă cu o experienţă mult mai vastă în ale handbalului. Prima parte a jocului pentru locurile 7-8 a fost destul de echilibrată, cu un uşor avantaj în favoarea harghitenilor, care au avut un avantaj de 2 goluri. În partea secundă, elevii lui Aron Geza Simon au reuşit să mai înscrie de încă 10 ori, pe când adversarii lor au reuşit să puncteze de încă trei ori.

Pentru sătmăreni au marcat: I. Bălănuţă (4), Podin (2).

Marcatorii celor de la HC Odorhei au fost: Hadnagy (7), Ursanu, Sz. Kacso (2), D. Kacso, Telegdy, Vinceller (câte 1).

Locurile 5-6:

CSS Sighişoara - ,,U,, Transilvania Cluj  19–12 (9-6)

După un joc care în prima repriză nu a garantat victoria uneia sau alteia dintre echipe, sighişorenii au reuşit să încheie primele 15 minute cu un avans de 3 goluri. În partea secundă a jocului, sighişorenii şi-au dublat avantajul avut la pauză, prin aceeaşi evoluţie sufocantă pentru adversari, cu marcaj strict pe tot terenul. Clujenii nu au reuşit să facă faţă ritmului impus de echipa pregătită de Gheorghe Forsea şi Sorin Mureşan.

Pentru învingători au marcat: Irimia (6, Câmpian (5), Mies (4), Adam (3), Fiscu (1).

De la clujeni au înscris: C. Duma (7),  Iuşan (3), Costin (2).

Locurile 3-4:

Potaissa Turda – Olimpic Târgu Mureş  13–12 (8-4) (11-11)

Acest joc a fost cel mai disputat prin evoluţia scorului, dar mai ales prin evoluţia celor doi portari, care au dus greu la finalul lui, deoarece departajarea s-a făcut în urma loviturilor de la 7 metri. La finalul primei părţi a întâlnirii, elevii lui Aurel Oroian au avut un avans liniştitor de 4 goluri, avans care se părea că le este suficient pentru a câştiga partida fără nici un fel de probleme. În partea secundă, echipele au mers cap la cap, dar cu toate că înainte cu 5 secunde de fluierul final turdenii au avut avans de un gol, echipa soţilor Mihaela şi Claudiu Evi a reuşit să restabilească egalitatea şi să trimită jocul la executarea loviturilor de departajare. Portarii celor două echipe şi-au făcut cu prisosinţă datoria, reuşind să apere primul set de cinci aruncări. Au urmat altele şi altele până, conform regulamentului, una dintre echipe ratează. Cei care au ratat au fost mureşenii. Potaissa Turda, cu Horaţiu Gal antrenorul echipei de seniori în tribună şi cu Aurel Oroian pe banca tehnică, a reuşit performanţa de a se califica la turneul final de pe locul 3.

Golurile echipei organizatoare a acestui turneu semifinal au fost marcate de: Raul Pop (5), Mircea Chifor (3), Andrei Danciu (2), Denis Vereş, Alex Ghivil, Răzvan Madaraş (câte 1).

Pentru Olimpic au marcat: Heitu (4), P. Mureşan, Cătană (câte 2), Mathe, R. Mureşan, Pintea (câte 1).

Locurile 1–2:

AH Minaur Baia Mare – Extrem Baia Mare  14–7 (7-4)

Lupta pentru primele două locuri din această serie şi-au disputat-o două grupări rivale din aceiaşi localitate: Academia de Handbal Minaur Baia Mare şi Extrem Baia Mare. Cele două formaţii au fost asistate din tribună, la acest ultim joc, de preşedinţii cluburilor implicate. În prima parte, echipa soţilor Maria şi Victor Pop a reuşit să aibă un avantaj de 3 goluri pe tabela de marcaj, marcând de 7 ori în poarta rivalilor, pe când aceştia nu au reuşit să înscrie decât 4 goluri. Pentru ca totul să fie simetric ,,academicienii,, şi-au dublat avantajul la finalul jocului, pe când rivalii de la Extrem, ce-i adevărat cu o bancă mult mai scurtă, au reuşit să puncteze de trei ori faţaă de primul mitan.

Pentru laureata seriei au marcat: Cociota (5), Miclea, Birtaş (câte 3), Ciceu (2), Stan I (1).

De la Extrem au punctat: Achim (4), Rogojan (2), Adrian Maroşan (1).

8. ADEP Satu Mare            4  0  0  4  21 – 80   0p

Primele 4 patru locuri s-au calificat la Turneul Final al acestei categorii de vârstă.

Credit FOTO: MirceaRosca.com