img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Jucatori

Prima victorie pentru turdeni

Steaua Bucureşti – Potaissa Turda 26 – 32 (12 – 21)

tn-Claudiu-Dediu-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 81

Potaissa s-a răzbunat pe Steaua, după semieşecul suferit în prima etapă cu Dinamo, formaţie de asemenea bucureşteană, cu care elevii lui Horaţiu Gal nu au reuşit decât o remiză, pe teern propriu.

În partida disputată sâmbătă, 21 septembrie, în sala „Lucian Grigorescu” din Bucureşti, formaţia turdeană a demonstrat că ştie gestiona finalul unui meci şi a învins Steaua, dar nu fără emoţii. Încă de la începutul meciului handbaliştii de la Potaissa au făcut legea în teren. Instalaţi la conducere pe tabela de scor încă de la primul atac, jucătorii formaţiei turdene s-au desprins rapid de adversară: Potaissa conducea cu 11 – 6 în minutul 15. Diferenţa de pe tabelă s-a mărit pas cu pas, în ciuda accidentării suferite de Savic, în minutul 17, ce putea conta mult în economia jocului în condiţiile în care lotul restrâns al Potaissei s-a mai subţiat în zilele premergătoare partidei cu Steaua, prin plecarea lui David Munea. Dar elevii pregătiţi de Horaţiu Gal au încheiat prima repriză cu un avantaj de nouă goluri şi partea a doua a jocului cu Steaua, ce pornea de la scorul de 21 – 12 pentru oaspeţi părea o simplă formalitate pentru handbaliştii de la Potaissa.

După pauză însă, de la vestiare a intrat în teren o altă Steaua. Cu Stamate şi Ionuţ Georgescu în post de prim-solişti şi cu un portar, Laufceac, în zi mare, care a avut nu mai puţin de 16 intervenţii salvatoare, ce i-au debusolat pe adversari, gazdele au redus simţitor din diferenţă şi, cu zece minute înaintea finalului steliştii s-au apropiat la numai trei goluri de oaspeţi: 23 – 26 în minutul 50. Dar gazdele, speriate parcă de şansa unui rezultat mare, au irosit tocmai atacurile decisive, în timp ce, de partea cealaltă, portarul Varo, cu 12 intervenţii reuşite, a arătat că nu este mai prejos de Laufceac, iar Dediu, ca un adevărat lider al echipei şi-a făcut treaba şi de această dată, înscriind cât şi când a trebuit, pentru ca Potaissa să obţină prima victorie din această ediţie de campionat. În ciuda diferenţei de şase goluri, Potaissa nu a avut o misiune uşoară pe terenul noii-promovate.

Arbitrii Adrian Georgescu şi Mihai Moldoveanu, ambii din Constanţa, au condus echipele:

Steaua: Laufceac (16 intervenţii reuşite)Țenghea (3) -portari, Georgescu, 7 goluri, Florea 5, Szoke 2, Birtalan 1, Mazilu 1, Cian 4, Hrimiuc 1, Stanciu, Stamate, 4, Arsene, 1, Hrimiuc. Antrenor: Ovidiu Mihăilă

Eliminări: Szoke, 2, I. Georgescu, 2, Hrimiuc, Florea

Aruncări de la 7 metri: 2, ambele transformate de Florea

Potaissa: Varo (12), Szoka (1), portari – Dediu, 10, Adomnicăi, 5, Pavel, 4, Savic, 3, Marian, 3, Cîmpan, 2, Lazăr, 2, Ştef, 1, Ignat1, Alisie, 1, Bursuc, Rogoz. Antrenor: Horaţiu Gal

Eliminări: Rogoz şi Savic, cîte una

Aruncări de la 7 metri: 4, din care 3 transformate (Dediu, 2 şi Marian, 1) şi una ratată de Dediu

În alte două partide disputate sâmbătă, 21 septembrie, în cadrul celei de-a doua etape a ligii naţionale de handbal masculin, s-au consemnat rezultatele:

CSU Suceava – HC Odorhei 24 – 32;

HCM Constanţa – HC Minaur Baia Mare 35 – 22;

Credit FOTO: MirceaRosca.com