img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Meniu

Jucatori

Punct de aur obținut de Potaissa Turda
tn-AHC-Potaissa-Turda-HCM-Constanta-Dediu-Claudiu

Ocupantele primelor două locuri în Liga Națională, Potaissa Turda și HCM Constanța, s-au întâlnit în această dimineață în etapa a V-a a campionatului. Surprinzător, ardelenii au scos un punct din meciul cu campioana, deși HCM a condus cu 15-8 în minutul 34 al întâlnirii !

Apărarea avansată pregătită de Horațiu Gal a fost dejucată de HCM Constanța, care s-a desprins la 3-0 foarte rapid și l-a făcut pe antrenorul gazdelor să-și reorganizeze defensiva. Potaissa a dat semne de viață și a egalat la 3, după care campionii au pus din nou stăpânire pe joc. Gazdele au ratat inclusiv două aruncări de la șapte metri, prilej cu care HCM s-a distanțat din nou (9-6, 11-8), iar eliminarea lui Savic a făcut ca diferența să crească până la finalul reprizei: 13-8.

În partea a doua, Potaissa a început la fel de ezitant și a dat ocazia oaspeților să se ducă la 15-8 în minutul 34, un avantaj ce părea decisiv. Constănțenii au avut chiar prilejul de a se distanța și mai mult, însă relaxarea la finalizare l-a evidențiat pe Szopka. Speranțele gazdelor au renăscut în urma golurilor marcate de Dediu, pe fondul cărora Potaissa a revenit la două lungimi pe tabelă (15-17, minutul 43). Din acel moment, elevii lui Horațiu Gal au alergat în permanență după egalare, un care a venit în ultima secundă de joc, când același Dediu a marcat printr-o aruncare de la distanță, după ce în prealabil Popescu a apărat aruncările lui Adomnicăi și Câmpan și Șimicu a irosit două situații de a închide partida. S-a terminat 23-23, iar Potaissa rămâne neînvinsă în această ediție a Ligii Naționale, la fel ca și campioana HCM, ambele acumulând câte 11 puncte.

Flaviu Sâsâeac, președinte Potaissa Turda: A fost un meci pe care l-am început de la 0-3, am început cu o apărare avansată pentru care HCM s-a pregătit foarte bine. Am revenit la 5+1, am început să băgăm și mingea în poartă, dar pe finalul reprizei am făcut multe greșeli și la pauză scorul era unul destul de drastic, dar care nu a reflectat realitatea din teren. Am continuat în nota asta, dar am simțit că au luat puțin piciorul de pe accelerație, au ratat câteva contraatacuri cu care se puteau duce la 10 goluri. Am revenit la 3 goluri și de acolo s-a jucat echilibrat, însă am reușit să finalizăm mai bine. Băieții s-au implicat până la final, până la ultima picătură de energie și de data asta șansa ne-a surâs, râzbunând astfel finalul de meci cu Dinamo. Tocmai acasă, în fața celui mai numeros public pe care l-am avut vreodată, reușim să nu pierdem în fața celei mai bune echipe din România. Este răsplata pentru munca noastră, fiecare om din staff a pus umărul ca să putem merge mai departe. Lumea începe să vorbească de Turda, suntem mândrii că facem parte din acest colectiv. Pentru noi e un punct imens, pentru HCM sunt două puncte pierdute. Ne așteaptă o săptămână grea în care efortul de astăzi își va spune cuvântul, sperăm să ne revenim pentru că avem meci la Minaur unde este foarte, foarte greu ca cineva să se impună. Este o echipă foarte bună, cel mai mare nume din handbalul românescu, alături de Steaua, Dinamo și HCM, în ultimii 10-12 ani. Vrem să avem o prestație bună și să reușim ce n-a reușit Bacăul. Felicit echipa HCM, sper să revină acolo, la locul lor, în grupele Ligii Campionilor. N-a fost o întâmplare în primăvară, când am revenit de la 9 goluri și că i-am condus în Cupa României 50 de minute, acum am câștigat un punct imens pentru imaginea noastră.”

Potaissa Turda-HCM Constanța 23-23 (8-13)
Potaissa Turda: Varo, Szopka (portari), Dediu 10 goluri (1 din 7m), Câmpan 4, Adomnicăi 4, Pavel 2, Marian 1, Savic 1, Ignat 1. Antrenor: Horațiu Gal
HCM Constanța: Popescu, Stănescu (portari), Toma 5 goluri, Criciotoiu 4, Novanc 4, Csepreghi 3 (2 din 7m), Buricea 2, Șimicu 2, Angelovski 1, Cristescu 1, Sabou 1. Antrenori: Zvonko Sundovski, Alexandru Buligan
Aruncări de la 7m: 4/1, respectiv 3/2
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.

Credit FOTO: MirceaRosca.com