img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17
logo-primaria-turda

Meniu

Jucatori

Secuii au înclinat steagul în fața legiunii turdene
tn-AHC-Potaissa-Turda-HCM-Constanta-hora-bucurieiHC Odorhei – Potaissa Turda 26 – 28 (11-12)

Potaissa și-a trecut în palmares încă o victimă. Într-o partidă ce a contat pentru etapa a VIII-a, disputată vineri, 8 noiembrie, în Sala Sporturilor din Odorhei, handbaliștii pregătiți de către frații Horațiu și Ovidiu Gal au învins formația gazdă, medaliată cu bronz în ediția precedentă a campionatului.

Potaissa a condus ”ostilitățile” încă din  startul partidei, care a fost dat la ora 18. După zece minute de joc oaspeții conduceau cu trei goluri (6-3), pentru ca diferența să crească la patru goluri, în minutul 20 (9-5). În ultima treime a primei reprize gazdele au revenit și au recuperat trei din cele patru goluri avans. Cu toate acestea, Potaissa a intrat la vestiare cu avantaj de un gol (12-11).

Deși au avut un gol avans și primul atac, după trei minute de la reluarea partidei elevii lui Horațiu și Ovidiu Gal s-au pomenit conduși de formația gazdă, cu 15 – 14. Dar revenirea gazdelor s-a dovedit doar un ”foc de paie”. Grație ”oamenilor de gol” Dediu și Adomnicăi, precum și a intervențiilor inspirate ale celor doi portari, Varo, respectiv Szopka, formația turdeană a revenit rapid în joc și, până în minutul 40, oaspeții au înscris de patru ori în poarta apărată de fostul portar al Potaissei, Levente Szabo, în timp ce gazdele nu au reușit să marcheze decât odată, în același interval de timp.

În ultimele 20 de minute ale jocului a început nebunia. Întâi, arbitrii l-au eliminat pe Blecic pentru patru minute, dar Potaissa nu a reușit să profite și a încheiat la egalitate (1 – 1) această situație de ”om în plus”. În schimb, cu un om mai puțin pe teren, după eliminarea lui Răzvan Pavel, oaspeții au înscris două goluri, fără a primi niciunul. Deși gazdele s-au apropiat la numai un gol diferență (25-26) iar Potaissa juca iar cu un om în minus, după eliminarea lui Adomnicăi, din minutul 57, HC Odorhei nu a reușit să răstoarne situația de pe tabelă. Szopka a apărat când  a trebuit, ca de obicei, iar peste un minut arbitrii l-au eliminat și pe Talas, de la gazde, astfel că Potaissa a terminat meciul în superioritate numerică. În aceste condiții, deși Szabo a apărat de două ori în situații de 1 la 1, oaspeții au mai reușit să înscrie de două ori, iar gazdele doar odată. Astfel s-a scris istoria primei victorii reușită de Potaissa Turda pe terenul medaliatei cu bronz a ultimei ediții de campionat.

HC Odorhei: Levente Szabo (15 intervenții), Orban (1) – Majnov (9 goluri), Mihalcea (5), Kuzmanovski (3), Feuchtmann (3), Irimescu (2), Vlad (2), Oneyjekwe (1), Talas (1), Komporaly, Szasz, Ferenczi, Blecic

Potaissa: Szopka (9 intervenții), Varo (7) – Dediu (10 goluri), Adomnicăi (8), Ștef (3), Flaviu Cîmpan (2), Bursuc (2), Lucian Ignat (1), Răzvan Pavel (1), Raul Marian (1), Savic, Alisie