img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17
logo-primaria-turda

Meniu

Jucatori

Victorie imensă pentru Potaissa Turda
nenad-savic-potaissa-turda-foto-mircea-roscaEchipa de handbal masculin Potaissa Turda, s-a impus în deplasare, contra celor de la HC Adrian Petrea Reșița, scor 29-32 (15-18). Primele minute ale partidei au fost extrem de echilibrate, în minutul 15 tabela indicând 9-9. Apoi, Potaissa a forțat și a reușit să se desprindă chiar și la patru goluri. La pauză, Potaissa a intrat în avantaj, scor 15-18.

Repriza a doua a început perfect pentru echipa gazdă care a reușit să marcheze patru goluri consecutive, reușind să preia conducerea. Meciul a fost din nou sub semnul echilibrului (24-24 min 44). Finalul partidei a aparținut turdenilor care au reușit să marcheze patru goluri consecutive între minutele 51 și 56, reușind astfel să se distanțeze la 5 goluri (25-30). Finalul a fost unul destul de liniștit, Potaissa reușind să se impună, scor 29-32.

Cu această victorie, Potaissa Turda a urcat pe locul al patrulea al clasamentului, depășindu-și adversara de astazi, care coboară pe cinci, dar și pe Steaua București, care a fost învinsă pe terenul celor de la HC Vaslui, scor 25-23.

Etapa viitoare, Potaissa va evolua pe teren propriu, contra campioanei en-titre, HCM Baia Mare. Partida va avea loc duminică, începând cu ora 11:15.

Potaissa Turda: Pavel (7 goluri), Thalmaier (6), Savic (5), Adomnicăi (5), Lazăr (4),R Rotaru (3), Ștef (2).

La finalul partidei, președintele Flaviu Sâsâeac, ne-a declarat: „Ne așteptam la un meci echilibrat. Ținând cont de clasament, de forma de moment dar și de numărul accidentaților era normal să fie echilibrat. Noi nu prea am reușit meciuri foarte bune în deplasare, și era momentul să reușim unul excelent. Băieții au fost extrem de motivați, fiecare a dat maximum. Am făcut o partidă excelentă, cu puține greșeli, până la urmă forța grupului a învins. S-a jucat într-o sală plină, iar băieții s-au ridicat la nivelul partidei. Am demonstrat că merităm să ocupăm locul patru al clasamentului. Ne așteaptă o partidă mult mai dificilă, acasă cu Baia Mare. Dacă luăm post cu post, la Baia Mare găsim jucătorii care au numeroase titluri și meciuri în cupele europene. HCM nu mai are forța să domine autoritar campionatul, dar poate pune probleme oricui. Nu trebuie în niciun moment să îi subestimăm. Invităm suporterii să fie alături de noi și la meciul de duminică, la fel cum au fost până acum. Deja meciul de la Reșița a fost uitat, ne gândim la partida cu Baia Mare."

Credit FOTO: MirceaRosca.com