img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17

Jucatori

Victorie in extremis

Potaissa Turda – Pandurii Energia Târgu-Jiu 27 – 26 (14-14)
tn-AHC-Potaissa-Turda-HCM-Constanta-bucurie

Formația de handbal masculin Potaissa Turda a rămas în trena campioanei și după etapa a IX-a. Sâmbătă, 16 noiembrie, elevii fraților Horațiu și Ovidiu Gal au obținut cea de-a șaptea victorie din actuala ediție de campionat. Potaissa Turda a rămas neînvinsă după ce a dispus de Pandurii Energia Târgu-Jiu, într-o partidă disputată în sala Gheorghe Barițiu din Turda.

Meciul a fost unul echilibrat ”da capo al fine”. Oaspeții au deschis scorul, iar după cinci minute de joc tabela înregistra scorul de 1 – 1. Gazdele au preluat conducerea în minutul 7 (4-3) pentru ca apoi să se distanțeze la două goluri: 11-9 în minutul 20. Ultima treime a primei reprize a revenit oaspeților, care au înscris cinci goluri în zece minute și, în același interval de timp au primit doar trei, astfel că Potaissa și Energia Târgu-Jiu au încheiat la egalitate prima jumătate a partidei.

La începutul reprizei secunde Potaissa a înscris două goluri consecutiv, dar oaspeții au revenit rapid în joc și au egalat scorul la 16, De aici încolo, cele două formații au mers ”cap la cap” aflându-se alternativ la conducere pe tabela de marcaj. Ca doi atleți într-o cursă de alergare, Potaissa și Energia au intrat în ultima linie dreaptă umăr la umăr (25 – 25 în minutul 55). Peste un minut, arbitrii l-au eliminat pe Dragnea, la scorul de 26 – 26. Gazdele și-au concretizat superioritatea numerică și au înscris. Portarul Varo a apărat o minge, în minutul 58 și 30 de secunde, în situație de 1 la 1 și astfel Energia a ratat golul egalizator. De fapt, se poate spune că soarta partidei dintre Potaissa și Energia Târgu-Jiu s-a decis în situațiile de superioritate numerică. Potaissa a beneficiat de patru astfel de situații, din care trei le-a încheiat în avantaj (2-0, la eliminarea lui Dinescu, din minutul 22; 1 – 0, la eliminarea lui Giotoiu, din minutul 39 și 1-0 la eliminarea lui Dragnea, din minutul 56). Oaspeții au avut o situație de superioritate numerică creată prin eliminarea lui Savic, din minutul 36, dar formația olteană nu a reușit să profite, pentru că, deși a marcat de două ori, a primit tot atâtea goluri de la formația gazdă. După eliminarea lui Savic, cronometrul tabelei de marcaj a înțepenit la două minute și până s-au dezmeticit oficialii, sesizați atât de Horațiu Gal cât și de arbitri, s-au scurs câteva zeci de secunde pe care nu le-a contabilizat nimeni. În aceste condiții Savic a avut parte de o penalizare de ”două minute de frizer”.

La conferința de presă ce a avut loc după încheierea partidei, antrenorul Potaissei, Horațiu Gal, aprecia că formația sa a obținut o victorie norocoasă. ”Am avut mai multă șansă” a declarat Gal. De partea cealaltă, antrenorul Pandurilor, Liviu Andrieș, a precizat: ”A câștigat echipa care a greșit mai puțin”.

După nouă etape, Potaissa  are o zestre de 23 de puncte și, în penultima etapă a turului, formația turdeană va întâlni Politehnica Timișoara. Partida se va disputa miercuri, 20 noiembrie, cu începere de la ora 17.30, în sala Gheorghe Barițiu din Turda.

Potaissa:  Szopka (13 intervenții), Varo (1) – Dediu (6 goluri), Lazăr (5), Adomnicăi (4), Ștef (4), Savic (2), Pavel (2), Cîmpan (2), Marian (2), Alisie, Lucian Ignat, Bursuc

Pandurii Energia Tg. Jiu: Șelaru (10 intervenții), Antonaru (2) – Asoltanei (8 goluri), Apolzan (6), Giotoiu (4), Acatrinei (4), Dinescu (3), Libert (1), Păiuș, Dragnea