img-0 img-9 img-5 img-1 img-2 img-0 img-3 img-4 img-5 img-0 img-6 img-7 img-9 img-10 img-11 img-12 img-13 img-14 img-15 img-17
logo-primaria-turda

Meniu

Jucatori

Victorie uriașă pentru Potaissa Turda (VIDEO / FOTO)
tn-Radu-Lazar-AHC-Potaissa-Turda-Dinamo-Bucuresti 25Cu ajutorul unui public fantastic, echipa de handbal Potaissa Turda, a reușit o victorie senzațională în fața celor de la CSM București. Chiar dacă pornea cu a doua șansă în partida cu bucureștenii, Potaissa a reușit să se impună, scor 30-22, datorită unei evoluții foarte bune a întregii echipe, dar mai ales a portarului Peter Pallag.

Potaissa a început cu o apărare extrem de agresivă, care a pus probleme celor de la CSM, care nu au reușit să își facă jocul obișnuit. Chiar dacă a făcut un singur antrenament înaintea partidei, Nenad Savic a fost un exemplu de dăruire și de răutate pozitivă pe teren. Echipa turdenă a pus încetul cu încetul stăpânire pe partidă și a reușit să se distanțeze la patru goluri până la pauză.

A doua repriză a fost dominată total de echipa gazdă, care a continuat jocul agresiv din prima parte. Pallag a fost într-o formă de zile mari, reușind nenumărate parade în fața celor de CSM, în timp ce Cătălin Suciu a fost umbra lui Marijanac pe teren, sârbul reușind un singur gol. Potaissa a reușit să se desprindă și la 11 goluri pe tabela de marcaj (30-19 min 58). Spre finalul partidei, antrenorul Horațiu Gal, l-a trimis în teren și pe turdeanul Teodor Pințoiu, care la vârsta de 17 ani, a evoluat în primul său meci oficial la seniori.

Superioritatea echipei turdene a fost recunoscută și de bucureșteni, Iulian Stamate declarând la finalul partidei: "Felicitări echipei din Turda, care a jucat extraordinar astăzi. Pentru noi urmează partida de acasă cu Steaua și trebuie să schimbăm ceva, pentru că astăzi am jucat execrabil. Publicul a fost fantastic, este o plăcere să joci la Turda în fața unui astfel de public."

De partea cealaltă, eroul partidei, Peter Pallag a declarat: "Bucuria este extrem de mare deoarece am învins una dintre candidatele la titlu. Am folosit foarte bine această pauză de o lună pentru a ne pregăti. Prima repriză a fost mai echilibrată, dar în a doua am jucat foarte bine. Apărarea a funcționat perfect, lucru care m-a ajutat enorm de mult. Jucăm foarte bine acasă, trebuie să reușim să practicăm același joc și în deplasare.

Cu această victorie, Potaissa Turda a urcat pe locul șapte al clasamentului, în timp ce CSM București a căzut pe locul doi, în spatele celor de la Dinamo. Etapa viitoare, Potaissa Turda joacă în deplasare, contra celor de la Danubius Galați.

Potaissa Turda: Rotaru (7 goluri), Lazăr (6), Cîntec (5), Grigoriev (4), Adomnicăi (3), Pavel (2), Thalmaier (1), Ștef (1), Amihăesi (1).

CSM București: Simovic (5 goluri), Milosevic (4), Negru (4), Humet (3), Rotaru (2), Stamate (2), Novanc (1), Marijanac (1),

Aribtrii: Claudiu Gorina și Florin Melencu (ambii din Craiova)

Observator: Octavian Pripas (Râmnicu Vâlcea)

Potaissa Turda - CSM Bucuresti 30-22

Un meci senzational, in care baietii nostri s-au depasit pe ei insisi!

Posted by Tudor Stefanie on Saturday, November 14, 2015

AHC Potaissa Turda - CSM Bucuresti 30-22 (17-13) | © FOTO: Mihaela Bobar & Mircea Rosca / www.ActionFoto.ro